Sty 25, 2018
801 Views

Agroturystyka również dla “chwilowych” gości

Written by

Gospodarstwo agroturystyczne może zabezpieczać czas gościom korzystającym z noclegu lub noclegów, ale również osobom traktującym to miejsce jako przystanek podczas dłuższej podróży. Oczywiście najpopularniejszą usługą jest w takim wypadku gastronomia, chociaż ta wiąże się z dodatkowymi formalnościami ze strony właściciela.

Na pewno powinna to być usługa rejestrowana i poddana weryfikacji wielu instytucji, choćby sanepidu. Jednak trasie w dużym stopniu uczęszczanej przez turystów może się również okazać bardzo opłacalna. I wcale nie musi to być duży bar, ale na przyklad sezonowa, estetyczna budka. Co innego, kiedy mamy do czynienia z wiejskim zajazdem.

Jakie usługi oprócz typowych może agroturystyka jeszcze zaproponować

Te dodatkowe usługi niekoniecznie muszą się wiązać na początku z inicjatywami właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Nierzadko jest odwrotnie, bowiem wyzwanie może przyjść z zewnątrz.  Jednym z takich wyzwań okazał się “monumentalny” szlak rowerowy Green Velo, który wiedzie wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski. Wraz z utworzeniem szlaku wzdłuż jego trasy powstała tak zwana mała infrastruktura.

Są to między innymi tak zwane MOR-y, czyli miejsca obsługi rowerów. Na ogół MOR zawiera wiatę ze stołem i ławami, przenośną ubikację i planszę informacyjną. Takie punkty mogły też (przy zewnętrznym dofinansowaniu inwestycji) organizować u siebie osoby prywatne. To zaś zawsze można połączyć z dodatkowymi usługami (choćby gastronomicznymi), tym bardziej że w sezonie szlak okazał się bardzo ruchliwy. Oczywiście, w grę mogą wchodzić również noclegi, albo miejsca przeznaczone na (płatne) pola namiotowe.

Są też usługi, które niekoniecznie mogą przynieść bezpośrednie dochody, ale mogą być dobrą promocją zapamiętana przez potencjalnego klienta – może to być najzwyklejszy punkt “IT”, czyli informacja turystyczna.

Historia i edukacja

Coraz bardziej popularne (i dające dobry efekt promocyjny) w ofercie gospodarstw agroturystycznych są lokalne, niewielkie muzea, a właściwie izby regionalne związane z tutejszą tradycją. Na ogół są to prezentacje etnograficzne. Chociaż nie jest już rzadkością organizowanie wystaw malarstwa lub fotografii w gospodarstwach agroturystycznych.

Powodzeniem cieszą się ścieżki edukacyjne, zwłaszcza w miejscach z osobliwościami przyrodniczo-geograficznymi. Wtedy osoba związana z gospodarstwem jest jednocześnie przewodnikiem. Warto przy okazji podkreślić, że ta profesja została zderegulowana, zatem każdy może obecnie (o ile posiada wiedzę) w celach komercyjnych zająć się przewodnictwem turystycznym.

Odwiedź http://www.konstantow.pl/ – agroturystyka, woj. mazowieckie

Fot.: Agnieszka Bil

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Podróże

Leave a Comment