Na rynku pojawił się nowy rodzaj funduszy, jakimi są fundusze sektorowe. Opierają się one na większym ryzyku, jednak najczęściej nic z tego nie wynika. Na giełdzie pojawiła się nowa tendencja, polegająca na tym, iż poza oceną spadków i wzrostów dodatkowo ocenia się, jakie branże oraz sektory mają w najbliższym czasie największe szanse na powodzenie. Zależy to od fazy cyklu koniunkturalnego w gospodarce.
Ogromny potencjał i ryzyko w jednym
Fundusze sektorowe przeznaczone są dla osób umiejących wykorzystać pewne zjawiska ekonomiczne, jednak nie do końca nadają się do tego, żeby grać na giełdzie. W Polsce ten rodzaj funduszy jest obecny od 10 lat. Ocenia się, iż ryzyko funduszy sektorowych jest większe, ze względu na to, że koncentrują się one na akcjach spółek prowadzących działalność w jednej branży. Przykładowo, jeśli ktoś decyduje się na założenie funduszu w Vienna Life, to za pośrednictwem strony viennalife.pl może wybrać, czy chce skupić się na sektorze ekonomicznym, ubezpieczeniowym, budowlanym, energetycznym, czy też może jeszcze jakimś innym. Kolejnym ryzykiem, związanym z funduszami sektorowymi jest ryzyko walutowe. Należy bowiem pamiętać o tym, że zazwyczaj fundusze sektorowe przypisane są do walut odnoszących się do danych towarów bądź surowców. Jeżeli w danym sektorze panuje wyż, to można spodziewać się korzyści. Jednak, jeśli jest spadek, to na pewno dotknie to inwestora. W związku z tym, ważne jest rozsądne inwestowanie oraz przemyślenie wszystkich plusów i minusów związanych z funduszami sektorowymi.
Po prostu, należy mieć pewność, że w tej dziedzinie damy sobie radę.
Przyszłość funduszy sektorowych
Można spodziewać się, iż fundusze sektorowe w przyszłości nadal będą się bardzo dobrze rozwijać. I o ile ktoś czuje się na siłach odnośnie nowości inwestycyjnych to może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Im rozsądniejsze podejście do notowań giełdowych to tym większe mamy szanse na osiągnięcie sukcesu. Warto wobec tego bliżej przyjrzeć się funduszom sektorowym.