Wrz 1, 2017
888 Views

Co to są fundusze sektorowe?

Written by

Na rynku pojawił się nowy rodzaj funduszy, jakimi są fundusze sektorowe. Opierają się one na większym ryzyku, jednak najczęściej nic z tego nie wynika. Na giełdzie pojawiła się nowa tendencja, polegająca na tym, iż poza oceną spadków i wzrostów dodatkowo ocenia się, jakie branże oraz sektory mają w najbliższym czasie największe szanse na powodzenie. Zależy to od fazy cyklu koniunkturalnego w gospodarce.

Ogromny potencjał i ryzyko w jednym

Fundusze sektorowe przeznaczone są dla osób umiejących wykorzystać pewne zjawiska ekonomiczne, jednak nie do końca nadają się do tego, żeby grać na giełdzie. W Polsce ten rodzaj funduszy jest obecny od 10 lat. Ocenia się, iż ryzyko funduszy sektorowych jest większe, ze względu na to, że koncentrują się one na akcjach spółek prowadzących działalność w jednej branży.  Przykładowo, jeśli ktoś decyduje się na założenie funduszu w Vienna Life, to za pośrednictwem strony viennalife.pl może wybrać, czy chce skupić się na sektorze ekonomicznym, ubezpieczeniowym, budowlanym, energetycznym, czy też może jeszcze jakimś innym. Kolejnym  ryzykiem, związanym z funduszami sektorowymi jest ryzyko walutowe. Należy bowiem pamiętać o tym, że zazwyczaj fundusze sektorowe przypisane są do walut odnoszących się do danych towarów bądź surowców. Jeżeli w danym sektorze panuje wyż, to można spodziewać się korzyści. Jednak, jeśli jest spadek, to na pewno dotknie to inwestora. W związku z tym, ważne jest rozsądne inwestowanie oraz przemyślenie wszystkich plusów i minusów związanych z funduszami sektorowymi.
Po prostu, należy mieć pewność, że w tej dziedzinie damy sobie radę.

Przyszłość funduszy sektorowych

Można spodziewać się, iż fundusze sektorowe w przyszłości nadal będą się bardzo dobrze rozwijać. I o ile ktoś czuje się na siłach odnośnie nowości inwestycyjnych to może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Im rozsądniejsze podejście do notowań giełdowych to tym większe mamy szanse na osiągnięcie sukcesu. Warto wobec tego bliżej przyjrzeć się funduszom sektorowym.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Finanse

Leave a Comment