Wypadki wymagające długotrwałej rehabilitacji przytrafiają nam się wszędzie, nawet w domu. Kontuzje bardzo utrudniają wykonywanie podstawowych, codziennych czynności, a ból nie pozwala o nich zapomnieć ani na chwilę. Rehabilitacja umożliwia powrót do sprawności, po różnych wypadkach, schorzeniach, operacjach czy zwyrodnieniach wynikających z procesów starzenia. Czasami schorzenia nie pozwalają na powrót do zdrowia bez użycia odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, akcesoriów usprawniających czy obciążających określone strefy ciała, ale i przyborów, które umożliwią wykonywanie ćwiczeń lub zapewniają ochronę. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, często nie na każdą kieszeń. Jak mimo potrzeby zaoszczędzić pieniądze? Z pomocą przychodzą nam wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.
Urządzenia tymczasowe
Dobór sprzętu przy określonej rehabilitacji musi być dobrany rozważnie z uwzględnieniem potrzeb pacjenta. Należy również wiedzieć, że wynajęcie specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego jest opłacalne jedynie na krótki czas, przy długoterminowym korzystaniu z wypożyczanego sprzętu będą to dużo większe koszty, niż kupienie własnego. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem prowadzącym terapię, w celu określenia, jak długo będzie potrzebny konkretny sprzęt. Warto też jest porównać ceny kupna i wynajmu konkretnego urządzenia. Jeżeli pacjent na stałe potrzebuje specjalistycznych urządzeń, ich kupno będzie dużo lepszym rozwiązaniem.
Sprzęty zbyt drogie
Łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie czy wanny windowe, a także inne specjalistyczne sprzęty i urządzenia rehabilitacyjne wielkogabarytowe są drogie. Ich cena, w zależności od firmy produkującej, jakości wykonania oraz funkcjonalności – waha się od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Koszty zakupu są niestety zbyt duże dla wielu pacjentów i ich rodziny, dlatego to właśnie one powoduje, że sprzęt rehabilitacyjny zostaje wypożyczony. Jest to rozwiązanie łatwiejsze i bardziej opłacalne, szczególnie wówczas, gdy sprzęt jest potrzebny tylko na pewien czas, po którym pacjent wraca do zdrowia.
Sprzęty zbyt duże
Wynajęcie sprzętu rehabilitacyjnego to lepsze rozwiązanie, niż jego zakup, ale tylko wtedy, gdy potrzebujemy urządzeń o dużych rozmiarach, takich jak np. łóżka bądź wózki. Rehabilitacja daje możliwość odzyskania sprawności po przebytych chorobach czy urazach. Sprzęt rehabilitacyjny po pewnym czasie stanie się więc bezużyteczny, może się zdarzyć również, że pacjent nie będzie potrzebował już sprzętu tak bardzo specjalistycznego. Jeśli sprzęt był kupiony, można go sprzedać, jednak znalezienie kupca zajmuje zwykle dużo czasu, a więc i pozbycie się takiego „mebla”, często z ciasnego mieszkania staje się trudniejsze. Jeżeli natomiast korzystaliśmy z usług wypożyczalni – zdanie sprzętu odbywa się dużo łatwiej i szybciej.
Warto więc zastanowić się, czy wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego nie będzie lepszym rozwiązaniem?