Sie 31, 2017
1288 Views

Czym różni się wino musujące od zwykłego, prócz bąbelków?

Written by

Wino musujące częściej przyrównywane jest do szampana, niż do wina. Wynika to z procesu fermentacji, jakiemu jest poddawane. Ponadto, niektóre wina musujące produkowane są w tych samych trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier, co szampan. Różnica polega jednak na tym, że oryginalny szampan powstaje w Szampanii, podczas gdy wino musujące już niekoniecznie. Często jest również nasycone dwutlenkiem węgla, w prawdziwym szampanie efekt musowania powstaje wskutek naturalnego procesu dojrzewania w butelce.

Czy zatem wino musujące ma znacznie więcej wspólnego z winem, niż z szampanem? Gdzie doszukiwać się różnic?

Wino musujące czyli wino z bąbelkami

Bąbelki, które są charakterystyczną cechą wina musującego, uzyskuje się na 3 sposoby. Pierwszym i jednocześnie drugim jest wstrzykiwanie ich bezpośrednio do butelki z wykorzystaniem dwóch metod – metody tradycyjnej lub Charmata. Najczęściej jednak stosuje się trzecią najtańszą metodę, czyli sztuczne nasycenie wina dwutlenkiem węgla.

Przy metodzie tradycyjnej wino poddaje się wtórnej fermentacji w butelkach, które przeprowadzane jest po pierwszej fermentacji, podczas której powstaje wino bazowe. Wykorzystując metodę Charmata, wino bazowe poddawane jest wtórnej fermentacji w kadzi wykonanej ze stali nierdzewnej. Wino następnie jest filtrowane i butelkowane pod ciśnieniem.

Wino musujące charakteryzuje się procesem fermentacji, której dokonuje się w oparciu o jedną z trzech metod. Najlepsze rezultaty osiąga się przy metodzie tradycyjnej, która jest bardziej czasochłonna jest pozwala uzyskać znacznie lepszy smak.

Wino zwykłe, a wino musujące

Wino zwykłe nie podlega wtórnej fermentacji, co odróżnia go od wina musującego. Powstaje z winogron, które są kruszone, a następnie poddawane fermentacji. Gotowy trunek rozlewany jest do butelek, w których się starzeje oraz dojrzewa. Wino może być słodkie, półsłodkie, wytrawne i półwytrawne, a także białe, czerwone lub różowe. Zarówno wino musujące, jak również zwykłe wina z różnych regionów świata można kupić w sklepach online, jak np. wineavenue24.pl lub sklepach stacjonarnych.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Uroda i zdrowie

Leave a Comment