Popularność skoczków narciarskich w Polsce jest bardzo duża. Kibiców interesuje wszystko: cykl treningowy, odżywianie skoczka, jego życie osobiste, przebieg wszystkich konkursów. Obecnie mamy bardzo mocną drużynę skoczków narciarskich. Zbudowany przez znakomitego szkoleniowca, Stefana Horngachera, zespół z powodzeniem konkuruje z najlepszymi zawodnikami na świecie. W nowym cyklu zawodów Raw Air liczymy na kolejne sukcesy. Turniej Raw Air w skokach narciarskich odbywa się w ramach. Rozgrywany jest od sezonu 2016/2017. Zawody mają miejsce w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii. Są to obiekty położone w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. Zwycięzcą zostaje ten zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach indywidualnych, w kwalifikacjach zwanych „prologami” oraz w dwóch zawodach drużynowych. Według założeń do klasyfikacji Raw Air powinno liczyć się 16 skoków. Zwycięzcą I turnieju został Stefan Kraft. Ten konkurs wymaga znakomitego przygotowania skoczka pod względem wytrzymałościowym, siłowym, szybkościowym i żywieniowym.
Dieta skoczków narciarskich
Ponieważ sportowcy tej dyscypliny mają smukłą i szczupłą budowę ciała, kibiców od zawsze interesowała dieta żywieniowa skoczka narciarskiego. W mediach pojawiają się różnorodne informacje na ten temat. Są wśród nich nieprzychylne noty dotyczące możliwości wystąpienia u skoczków narciarskich anoreksji, depresji oraz kontuzji. Podawane są przykłady znakomitych sportowców (Sven Hannawald, Martin Schmitt), u których restrykcyjny reżim żywieniowy źle wpływał na ogólny stan zdrowia.
Nasi skoczkowie znajdują się pod opieką sztabu szkoleniowego, który obok opracowania cyklów treningowych dba o dietę żywieniową sportowców dostosowując ją do indywidualnych potrzeb zawodnika. Nie ma bowiem idealnej i jedynej diety dla skoczka. Dietetycy dbają, aby nasi skoczkowie nabrali odpowiednich nawyków żywieniowych. Magdalena Wieczorek, dietetyk sportowy, uważa, że w diecie skoczka trzeba zachować to co dobre wyniesione z domu rodzinnego i wpleść te produkty i posiłki w strategię żywieniową zawodnika. Założenie diety jest takie, nie może ona przeszkadzać sportowcowi, powinna współgrać z zawodnikiem.
W menu skoczka narciarskiego znajdują się przede wszystkim węglowodany, dalej w mniejszym stopniu tłuszcze i na koniec białka. Będą to więc posiłki składające się głównie z warzyw, ryb i mięsa dobrej jakości, jaj, masła, oleju kokosowego, oliwy z oliwek, owoców oraz bezglutenowych zbóż. Do takiej lekkostrawnej diety skoczkowie muszą włączać dużo witamin i minerałów oraz spożywać odpowiednią ilość płynów.
Podsumowanie
Skoczkowie narciarscy nie muszą się głodzić. Powinni komponować posiłki tak, aby były odżywcze i urozmaicone. Lekkostrawna dieta skoczka ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Musi być spożywana regularnie. Zasadne jest przestrzeganie rotacji węglowodanowo-tłuszczowej w zależności od intensywności treningów.