Lis 1, 2017
906 Views

Jak przygotować okna do zimy?

Written by

Nie każdy z nas pamięta o tym, aby przyszykować okna również do zimy. Zwykle dbamy o nie na wiosnę oraz w okresie letnim, ale także przed zimą powinniśmy poświęcić im chwilę.

Wraz z nadejściem zimowych miesięcy stolarka okienna jest w większym stopniu narażona na działanie niskich temperatur oraz nadmiernej wilgoci ze śniegu i deszczu. Jednocześnie musi nam ona zapewnić wtedy maksymalny komfort cieplny – brak odpowiedniej szczelności okien oznacza, że będziemy usieli zapłacić spory rachunek za ogrzewanie.

Warto wiec przyjrzeć się naszym oknom przed zimą i przygotować je do tej niesprzyjającej pory roku. W ten sposób sprawimy, że nie tylko będą wyglądały dobrze, ale też w porę będziemy mogli dostrzec usterki, które zimą mogą kosztować nas sporo.

Umycie okien

Przed zimą okna trzyszybowe warto zakonserwować. Nie oznacza to, że musimy stosować zaawansowane preparaty i techniki. Wystarczy, że usuniemy z okien brud i oczyścimy ich ramy. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie myć okien wtedy, gdy na dworze jest zbyt zimno, a także wtedy, gdy słońce jest silne – wtedy mogą pojawić się smugi.

Kontrola uszczelek

Gdy okna będą nieszczelne, wtedy zacznie z nich uciekać dużo ciepła. Warto więc sprawdzić, czy ich uszczelki są w odpowiednim stanie. Możemy również zastosować specjalne preparaty ochronne na uszczelki – zabezpieczają je przed czynnikami atmosferycznymi, w tym zimnymi temperaturami oraz wilgocią. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić uszczelkom u dołu okna.

Jeśli zauważamy, że uszczelki są uszkodzone, powinniśmy zgłosić się do producenta i opisać problem. Gdy okna są jeszcze na gwarancji, uszczelki mogą być wymienione bez dodatkowych opłat.

Konserwacja okuć

Nie każdy z nas pamięta o tym, że powinniśmy konserwować okucia okienne. Możemy wyregulować je zgonie z instrukcją producenta, a elementy ruchome nasmarować przeznaczonym do tego olejem albo smarem.

Zatem przed nastaniem zimy warto także zadbać o okna – będą odpowiednio przygotowane do zimowego sezonu, lśniące i efektowne!

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment