Lip 8, 2017
931 Views

Jak założyć ogród na dachu?

Written by

Ogród na dachu – brzmi abstrakcyjnie? Wbrew pozorom przygotowanie zielonego dachu nie jest aż tak skomplikowane i kosztowne, jak mogłoby się wydawać. O czym pamiętać przed przystąpieniem do budowy ogrodu na dachu? Jakie rośliny na nim uprawiać? Przeczytaj nasz tekst i poznaj informacje, dzięki którym zyskasz własną zieloną przestrzeń pod niebem.

Ogród na dachu to częste rozwiązanie w nowoczesnych biurowcach czy osiedlach mieszkaniowych, mające na celu nie tylko redukcję CO2 i produkcję tlenu, lecz także zwiększenie wartości danej nieruchomości o nawet 30%. Jeśli jednak mieszkasz:

  • w domu, którego płaski dach ma dużą powierzchnię,
  • w domu z dużym garażem o płaskim dachu,

również możesz zaplanować swój zielony dach. ZIEMOVIT pokaże Ci, jak przygotować ogród na dachu od podstaw oraz jak o niego dbać, aby rosnące w nim rośliny były kolorowe i piękne.

Ogród na dachu – wymogi konstrukcyjne

Sama płaska powierzchnia nie wystarczy, aby ogród na dachu mógł powstać. Istotne jest spełnianie przez konstrukcję domu określonych wymagań, dzięki którym uprawa zielonego dachu nie będzie niebezpieczna. Należy zatem sprawdzić maksymalne obciążenie dachu – ważną rolę odgrywa przede wszystkim wytrzymałość krokwi. Muszą one unieść izolację oraz podłoże i drenaż roślin, których 1 m2 waży 25–150 kg (w zależności od tego, czy podłoże jest suche, czy wilgotne).

Oczywiście wszelkich informacji na temat tego, czy Twój dom uniesie ogród na dachu, udzieli Ci architekt. Pamiętaj, że wymiana lub dodanie krokwi oraz wszelkie ingerencje w poszycie dachu wymagają zgłoszenia w gminnym Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlanej.

Ogród na dachu – jak zaizolować dach i jakie podłoże wybrać?

Jeśli Twój płaski dach jest dostatecznie wytrzymały, możesz przystąpić do planowania całego przedsięwzięcia. Podstawę ogrodu na dachu stanowi odpowiednia izolacja, składająca się z 3 warstw:

  • papy termozgrzewalnej,
  • folii dachowej,
  • membrany EPDM.

Pamiętaj – izolacja musi pokrywać całą powierzchnię zielonego dachu, również te miejsca, gdzie nie będą rosły rośliny. Następnie możesz przystąpić do przygotowania podłoża. Jako warstwa drenażu posłuży Ci mata z włókien syntetycznych, na której rozsyp mieszankę:

  • przepuszczalnej, pulchnej ziemi ogrodowej, jak torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT,
  • keramzytu,
  • żwiru,
  • sypkiego piasku.

Zadbaj o to, aby torf nie zbijał się w grudki, a w mieszance znajdowało się dużo keramzytu, żwiru i piasku. Sprawdź również, czy dach na pewno nie przepuszcza wilgoci – najłatwiej przekonasz się o tym, zatykając otwory odpływowe i obficie polewając wodą całą powierzchnię. Jeśli po 24 godzinach nie zauważysz w domu żadnych zacieków, możesz być spokojny o swój dach.

Rośliny na zielony dach

W ogrodzie na dachu uprawia się przede wszystkim rośliny ekstensywne, czyli takie, które mają małe wymagania oraz dobrze znoszą duże nasłonecznienie czy okresy suszy. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • krwawnik pospolity, rumian złoty, rozchodniki, rojniki i wiele innych wytrzymałych bylin,
  • jałowiec pospolity, cis pospolity, sosnę kosodrzewinę oraz inne krzewy iglaste,
  • kostrzewę czerwoną, drżączkę średnią czy wiele innych traw.

Między bajki można włożyć opinie o tym, że ogród na dachu bez problemu będzie rósł bez pomocy; Przynajmniej na początku uprawy należy bardzo uważać na to, czy rośliny otrzymują dostateczną ilość wody i czy przypadkiem szalejący na dachu wiatr nie wyrządza im szkody. Warto również kilka razy w sezonie zapewnić im dawkę nawozu płynnego do wszystkich roślin ZIEMOVIT, dzięki któremu zielony dach będzie efektowny i piękny.

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment