Lis 8, 2019
1344 Views

Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać?

Written by

Wiele osób posiadających na swojej posesji kostkę, zastanawia się jaki impregnat do kostki brukowej wybrać. Jest to niezbędne do właściwego zabezpieczenia kostki, które sprawi, że będzie można ją użytkować przez długie lata. Jak zatem wybrać dobry impregnat oraz właściwie zaimpregnować kostkę?

Po co impregnować kostkę brukową?

Kostka brukowa wymaga impregnacji, ponieważ jest narażona na zabrudzenia, wyblaknięcie koloru poprzez wypalenie słońcem, a także porastanie mchem. Impregnując kostkę brukową wykonaną z betonu, zmniejszamy jej chłonność wody, co powoduje znaczne wydłużenie żywotności kostki. Szczególnie uporczywe są plamy z oleju, który wycieknie z samochodu lub motocykla, które są bardzo ciężkie do usunięcia. W celu ochrony kostki brukowej przed zabrudzeniami należy odpowiednio ją zabezpieczyć. Do tego celu trzeba wybrać odpowiedni impregnat.

Jaki impregnat wybrać?

Impregnat, który najlepiej sprawdzi się do zabezpieczania kostki brukowej, powinien mieć odpowiednie proporcje najlepiej żywic akrylowych oraz rozpuszczalników, dzięki czemu lepiej się wchłaniają, zamykając pory i wzmacniając strukturę w betonie. Pozwala to na zabezpieczenie przed różnymi zabrudzeniami, jak oleje oraz zabrudzenia pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Przykładem takiego impregnatu może być m.in. Meba Max. Chroni on także przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz utratą właściwości jak kolor i struktury bruku.

Przed impregnacją jakimkolwiek preparatem należy sprawdzić, czy spełnia on oczekiwania. W tym celu należy przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie kostki brukowej. Warto dodać, że można go wykorzystać nie tylko do nowej kostki brukowej, ale także do powierzchni, które były już użytkowane. Pozwoli to na ich odnowienie, renowację i zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Jak zaimpregnować kostkę brukową?

Przed impregnację kostki brukowej należy ją wyczyścić i pozwolić, aby wyschła. Szczególnie trzeba zadbać o to, aby powierzchnia kostki nie była zatłuszczona. W celu wyczyszczenia najlepiej użyć preparatów z tej samej linii, które odpowiednio przygotują kostkę na przyjęcie impregnatu. Preparat należy nakładać za pomocą pędzla lub wałka. Jeżeli dostępny jest odpowiedni sprzęt, można także rozprowadzić go natryskowo. W razie potrzeby można nanieść go ponownie, aby miał on jeszcze silniejsze działanie. Kostka brukowa powinna mieć czas na wyschnięcie, który nie może być krótszy niż dwie godziny. Do czasu całkowitego wyschnięcia należy zabezpieczyć kostkę brukową przed wodą i wilgocią. W związku z tym impregnację należy przeprowadzać w ciepłe, słoneczne i suche dni, kiedy ryzyko deszczu i wilgoci jest minimalne.

Skutki impregnacji

Skutkiem impregnacji jest zabezpieczenie przed wnikaniem w jej strukturę np. oleju. Testy przeprowadzane na impregnowanej kostce potwierdzają,. że naniesiony olej na impregnowaną powierzchnię nie wsiąka w głąb nawet po 24 godzinach od rozlania. Natomiast zwykłe umycie wodą z detergentem pozwala wyczyścić plamę z oleju od razu.

Article Tags:
·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment