Logistyka jest bardzo złożonym pojęciem. Dzięki swojej złożoności, w aspekcie pracy kandydaci wchodzący na rynek mają bardzo ułatwione zadanie i wiele możliwości, by wybrać najbardziej korzystny dla siebie obszar zatrudnienia. Sama branża logistyki obfituje w ilość ogłoszeń publikowanych na serwisach umożliwiających znalezienie zatrudnienia. Istotnym jest równie, że w logistyce wciąż odczuwalny jest deficyt pracowników.
Najbardziej popularne stanowiska w logistyce
Wśród ofert pojawiających się na portalach z ogłoszeniami dotyczącymi pracy, najczęściej pojawiają się stanowiska takie jak:
Kierowca – Z racji ogromnej konkurencji na rynku transportowym i braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, kierowcy są kuszeni umowami o pracę. Dodatkowym atutem w przypadku tego stanowiska jest posiadanie prawa jazdy kategorii C+E.
Spedytor – zarówno krajowy jak i międzynarodowy. Jest to jedno z najciekawszych stanowisk w obszarze logistyki, praca obfituje w masę ciekawych, nieprzewidywalnych sytuacji i może stanowić źródło anegdot podczas spotkań towarzyskich. Obecnie można spotkać bardzo dużo ogłoszeń pozwalających poznanie specyfiki stanowiska od podstaw, bez dużych wymagań względem kandydata (najczęściej wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego). Praca spedytora pozwala osiągać wysokie zarobki oraz odporność na stres i wykształcenie umiejętności dobrej organizacji zajęć i działania pod presją czasu.
Magazynier – W tym przypadku często wymagane są uprawnienia na wózek widłowy, jednakże coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie pracowników bez tychże uprawnień, umożliwiając ich otrzymanie poprzez kierowanie swoich pracowników na specjalny kurs. Jest to praca która nie niesie za sobą wielkich wymagań i umożliwia poznawanie procesów magazynowych od podstaw.
Zalety i wady pracy w logistyce
Ogromnym pozytywem jest wspominana ilość pracy w tym obszarze i ciągły deficyt pracowników. Dodatkowo należy wymienić bardzo szybką ekspansję branży, nawet podczas obecnej pandemii. Praca w logistyce umożliwia także rozwój w międzynarodowym środowisku i umożliwia znalezienie najbardziej korzystnego dla kandydata stanowiska.
Wśród wady pracy w logistyce wymienia się często nierówność prac pomiędzy stanowiskami, duży poziom wymagań wobec pracowników w obszarach pracy umysłowej czy bardzo wysoki poziom stresu podczas pracy. Należy również wymienić częstą konieczność pracy w trybie zmianowym.
Zarobki w pracy w logistyce
Zarobki w logistyce cały czas stopniowo wzrastają. Z racji deficytu pracowników na rynku, pracodawcy muszą kusić potencjalnych kandydatów dodatkowymi benefitami jak prywatna opieka zdrowotna, czy też karty sportowe itp. Branża ta aby pozostać atrakcyjną na rynku pracy, musi konkurować również z pozostałymi branżami, o pozyskanie najbardziej wartościowych pracowników.
Należy również odnotować zagrożenie dla polskich pracowników, w postaci imigrantów ze wschodu, którzy są bardzo chętnie zatrudniani w logistyce – zapewniając stopniowo deficyt pracowników.
Oferty pracy w logistyce znaleźć można na VGL.