Paź 30, 2019
858 Views

Kiedy należy wymienić opony w samochodzie?

Written by

Odpowiednio zadbane opony to gwarancja absolutnego bezpieczeństwa na drodze, nie tylko podczas jazdy, ale przede wszystkim w czasie hamowania. Im opona jest nowsza i mniej zużyta, droga hamowania jest krótsza, co sprawia, że minimalizujemy ryzyko wypadków drogowych.

Jak długo powinny służyć opony samochodowe, aby zapewnić bezpieczną jazdę?

Jeśli jednak opona służy nam od wielu lat i zaniedbaliśmy wymianę na nową, intensywna eksploatacja na przestrzeni lat przyczynia się do wydłużenia drogi hamowania, a co za tym idzie- zaczynamy stanowić realne zagrożenie na drodze. Jaki jest zatem odpowiedni czas użytkowania opon? Producenci zapewniają, że należy zdecydować się na zakup nowych opon, kiedy minie okres 10 lat od produkcji poprzednich. Jest to dosyć istotna wskazówka, ponieważ wielu z nas tak naprawdę zapomina, że opony samochodowe również mają określony termin przydatności. Oczywiście, opona nie jest produktem spożywczym, który spowoduje zatrucie pokarmowe, jednak może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wypadku oraz ogranicza poczucia bezpieczeństwa. Kiedy warto wymienić opony i w jaki sposób dbać o ich odpowiednią konserwację?

Kiedy należy wymienić opony w samochodzie?

Wymiana opon samochodowych nie jest tak błahą i prostą sprawą, jak nam się z pozoru wydaje. Wielu z nas zaniedbuje ten aspekt i unika dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Jest to oczywiście bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, ponieważ patrząc przez pryzmat kosztów i wymuszonych oszczędności, narażamy siebie oraz innych kierowców na niebezpieczeństwo na drodze. Kiedy opona jest nazbyt zużyta, droga hamowania znacznie się wydłuża, powodując niekiedy utratę kontroli nad całym pojazdem. Jest to realne niebezpieczeństwo, którego można i nawet należy uniknąć, dbając o wymianę opon w odpowiednim czasie. Jak sprawdzić, czy nasze opony wymagają natychmiastowej wymiany w profesjonalnym warsztacie samochodowym w Warszawie? Głównym czynnikiem, który pokazuje nam, że opona powinna wyjść z użytku, jest pomiar głębokości bieżnika. Minimalna jego głębokość dla samochodów osobowych to 1,6 mm, zaś nowe opony posiadają bieżnik o głębokości około 8 mm. To znacząca różnica, która jest bardzo odczuwalna podczas codziennej jazdy autem, szczególnie podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Producenci zalecają zakup nowych opon, kiedy głębokość bieżnika w starych wynosi między 2 a 3 mm w przypadku opon letnich, zaś 4 mm w przypadku zimowych.

Pęknięcia, rozwarstwienia i nieregularna struktura jako czynnik przemawiający za wymianą opon samochodowych

Nie tylko głębokość bieżnika wskazuje nam odpowiedni czas na wymianę opon. Również struktura całej gumy może wskazywać na intensywne zużycie dotychczasowych opon. Warto obserwować całe ogumienie nie tylko w czasie jazdy, ale również, kiedy samochód nie jest w użytkowaniu. Wszelkiego rodzaju uszczerbki, nieregularności czy pęknięcia wskazują na to, że opona nie nadaje się już co codziennego użytku. Nawet, jeśli nie upłynął okres 10 lat, a głębokość bieżnika jest wystarczająca, a pojawiły się zgrubienia i pęcherze, należy udać się do warsztatu samochodowego w Warszawie i umówić się na profesjonalną wymianę opon.

Jak wybrać profesjonalny warsztat samochodowy w Warszawie zajmujący się wymianą opon?

Na rynku działa wiele profesjonalnych warsztatów samochodowych w Warszawie, świadczących usługi związanie nie tylko z wymianą opon, ale również z serwisowaniem całego pojazdu. Warto zastanowić się, który z nich cieszy się najlepszą opinią wśród dotychczasowych klientów oraz zasięgnąć porady ekspertów. Doskonałym pomysłem jest również osobista rozmowa z właścicielem bądź wykwalifikowanym pracownikiem takiego warsztatu, który udzieli nam wskazówek i odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz rozwieje wszelkie wątpliwości związane z wymianą opon bądź innym zagadnieniem, które nas interesuje. Wyspecjalizowana kadra pracownicza, charakteryzująca się profesjonalnym podejściem do klienta zawsze dba o interesy swoich usługobiorców, natomiast specjalistyczna wiedza z zakresu działań serwisowych pozwala na udzielenie niezbędnych informacji, których wymaga klient.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Motoryzacja

Leave a Comment