Lip 31, 2017
842 Views

Kilka ciekawostek na temat monety Tymf

Written by

Dla każdego numizmatyka ogromną wartość mają szczególnie te monety, które pochodzą z bardzo odległych czasów. Są nie tylko wspaniałą pamiątką, ale także ważnym źródłem informacji dla historyków. Jednym z przykładów takich monet są słynne monety Tymf.

Moneta o której mowa to polska złotówka z lat 1663 – 1666, a Tymf to jej potoczna nazwa. Jest to moneta o urzędowo przypisanym nominale złotówki, którą wówczas szacowano jako 30 groszy. Pomysłodawcą był niemiecki dzierżawca mennic w Polsce – Andrzej Tymf. Stąd też utrwaliła się potoczna nazwa tegoż pieniądza. Początkowo Andrzej Tymf zarządzał mennicą poznańską, następnie mennicą we Wschowie. W późniejszych latach uzyskał prawo do kolejnych mennic. W 1660 roku otrzymał tytuł generalnego probierza, a następnie superintendenta wszystkich mennic koronnych. Przez lata zgromadził ogromny majątek, czerpiąc zysk także z pobierania czynszu na rzecz Skarbu Państwa jak i  z fałszowania pieniędzy.

Stało się to w rezultacie przyczyną publicznego oskarżenia go przez szlachtę o nadużycia. Sprawa była szeroko komentowana w Polsce i nabrała sporego rozgłosu. Andrzej Tymf zasłynął jednak ze stworzenia wartościowej, historycznej monety, która sygnowana była jego inicjałami. Obecnie stanowi bardzo cenny przedmiot i element obowiązkowy w kolekcji monet każdego numizmatyka.

Jak wygląda przykładowy egzemplarz Tymfa? Z przodu monety znajduje się ukoronowany monogram królewski Jana Kazimierza. Dookoła, w dwóch otokach zamieszczony wyżej przytoczony napis DAT PRETIVM. Z drugiej zaś strony ukoronowana tarcza czteropolowa. W dwóch górnych polach herby Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Orzeł i Pogoń. W polu centralnym herb królewski – Snopek Wazów. W dolnym, dużym polu słowne, skrótowe oznaczenia nominału XXX GRO POL (30 Groszy Polskich).

Polskie Tymfy jak na owe czasy był bardzo dobrze i precyzyjnie wykonane, dbano o estetykę, wszystkie detale, symbolikę i merytoryczną część pieniądza. Jest to niewątpliwie duma mennic polskich. Jeśli chcemy poszerzyć swoją kolekcję wartościowych monet warto zajrzeć na stronę skarbnicanarodowa.pl, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji. Jest to wiodący dystrybutor monet i medali w Polsce.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Finanse

Leave a Comment