Sty 3, 2018
865 Views

Łazienka nie tylko z sauną

Written by

To co jeszcze niedawno należało do rzeczy przypisywanych raczej sferom bogatszym staje się coraz bardziej dostępne dla osób lub rodzin o przeciętnym zasobie kieszeni. Dotyczy to również wyposażenia mieszkań, również łazienek.

Jeszcze może przed dekadą saunę robili u siebie raczej bogatsi, nie mówiąc o domowym spa, które obecnie jest zupełnie realne i to niekoniecznie po niebotycznych kosztach. Ponadto coraz bardziej doceniamy walory rekreacyjne i zdrowotne sauny lub spa.

Domowa sauna

Sauna dla wielu z nas kojarzy się z domkiem jednorodzinnym, osobną budowlą ogrodową albo publicznym przybytkiem. Mimo to saunę nawet możemy urządzić w łazience w bloku, jeśli ta nie należy do najmniejszych. Wystarczy bowiem na nią przeznaczyć 3 metry kwadratowe pomieszczenia. Tę część należy odgrodzić od reszty łazienki dosyć hermetycznymi szklanymi drzwiami. Najlepiej się do tego nadają drzwi specjalne kilkuwarstwowe i takie są w sklepach dostępne.

Wnętrze sauny można urządzić samemu, można też zakupić kompletne wyposażenie wraz z odpowiednią kabiną. W sprzedaży są już kabiny łaźni parowej zajmujące niewiele więcej niż 1 m kw. powierzchni. Z powodzeniem zastępują one saunę. Instalując taką kabinę należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu instalacji wodno-ściekowej, mając między innymi na uwadze generator pary. Gotowe kabiny parowe dają nierzadko możliwość korzystania z opcji hydromasażu.

Coraz bardziej popularne stają się w Polsce rosyjskie banie, zwłaszcza w domach znajdujących się poza miastem lub w agroturystykach. Mają one swój niepowtarzalny klimat, dodawszy do tego okładanie się brzozowymi witkami, polewanie rozgrzanego ciała zimną wodą i polewanie rozgrzanych w ogniu kamieni.

Banię dobrze jest urządzić według sprawdzonego przepisu i są co na to co najmniej dwa sposoby – pierwszy z piecem mającym swoją podstawę na wysokość podłogi; drugi – z piecem mającym górną część w pobliżu podłogi. Druga wersja zapewnia bardziej gorącą atmosferę.

Jeśli sauna to i dodatki

Po skorzystaniu z sauny warto jest kontynuować relaks, natomiast do tego przydadzą się niewątpliwie odpowiednie meble łazienkowe, choćby sofa lub fotele. Pamiętajmy że takie meble, zwłaszcza drewniane lub wiklinowe powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli części mebli są żeliwne lub żelazne to również powinny być zaimpregnowane lub pomalowane odpowiednią farbą.

Atmosferę zrelaksowanie mogą pogłębić rośliny doniczkowe, przed ich ustawieniem warto jest zapoznać się z tym, jakim roślinom nie przeszkadza większa wilgotność powietrza.

Odwiedź kkpol.com – polski producent stelazy podtynkowych do WC

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment