Lip 24, 2017
642 Views

Lot paralotnią – szkolenie

Written by

Paralotniarstwo jak żaden inny sport wiąże się z lataniem w przestworzach. W Polsce miejsc dobrych do rozpoczęcia przygody z paralotnią jest sporo. Na początek dobrze jest się zapisać na kurs. Lot paralotnią na własną rękę jest niebezpieczny i trzeba o tym pamiętać. Najlepiej więc zgłosić się do jednej z najbliższych szkół paralotniowych, tych w kraju jest coraz więcej. Większość prowadzona jest przez prawdziwych fachowców. Przy czym wcale nie trzeba mieszkać w górach, aby latać na paralotni. Na terenach nizinnych szkolenia odbywają się z udziałem wyciągarek. Warto zapytać o to w pobliskich aeroklubach. Na ogół na zrobienie pierwszego etapu kursu potrzeba jedynie kilku dni. Taki kurs można zrobić np. w okresie wakacyjnym. Pierwszy etap nauki obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kursant w tym czasie wykonuje 20 samodzielnych lotów ze wzniesienia o niedużym przewyższeniu. Na początku najtrudniejsze są z reguły starty.

Paralotnia góra Żar

Może być początkiem przygody na całe życie. Warto przy tym pamiętać, że jest to spor relatywnie bezpieczny, o ile przestrzega się wskazówek z kursu. Drugi etap szkolenia to 10 lotów wysokich i oczywiście teoria. Po jego zakończeniu kursant przystępuje do egzaminu państwowego składającego się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Najczęściej odbywają się one w okolicy większych ośrodków paralotniowych, czasami łączone są od razu z kursem. Po zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje Świadectwo Kwalifikacje, a więc w zasadzie lotnicze prawo jazdy. Od tego momentu może latać na paralotni już samodzielnie, bez pomocy instruktora. Podczas latania za granicą dodatkowo potrzebna jest karta PPI. Oprócz tego można pokusić się o odbycie trzeciego etapu szkolenia w górach wysokich. W tym przypadku do nauki wprowadzane są już loty termiczne. To już jednak wyższa szkoła jazdy.

Góra Żar loty paralotniowe

Wiążą się oczywiście z pewnym ryzykiem, dlatego trzeba przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa i być rozważnym przez cały czas. Zwykle wypadki są spowodowane nadmierną brawurą. Największym zagrożeniem są linie wysokiego napięcia oraz splątanie linek. Zawsze ze sobą trzeba mieć spadochron ratunkowy, który można wykorzystać w sytuacji awaryjnej. Lepiej jednak zrezygnować ze startu, kiedy pogoda lotom na paralotni nie sprzyja. Lepiej wówczas poczekać na lepszy dzień. Osoby po kursie często podróżują po Polsce i nie tylko w poszukiwaniu miejsc odpowiednich do latania. W kraju świetnym rejonem jest przede wszystkim góra Żar.

Również i w Europie nie brak miejsc doskonałych dla paralotniarzy. Dużą popularnością cieszy się m.in. dolina Socy na Słowenii. To dobre miejsce na pierwsze loty, a przy tym zapewnia niezapomniane wrażenia np. estetyczne. Na pierwsze loty termiczne polecana jest Słowacja i Lendak z komfortowym, dużym lądowiskiem. Za idealnie miejsce do latania wielu paralotniarzy uważa też Bassano Del Grappa we Włoszech. Znajduje się tam doskonałe zaplecze dla paralotniarzy, a warunki pogodowe na ogół są bardzo dobre.

Paralotnia góra żar – Flyingman.pl

Article Tags:
·
Article Categories:
Rozrywka

Leave a Comment