Sty 28, 2020
957 Views

Obóz młodzieżowy – świetny pomysł na wakacyjny relaks i przygodę

Written by

Okres przedwakacyjny to czas intensywnych poszukiwań obozów i kolonii. Zarówno rodzice jak i dzieci zastanawiają się jak najlepiej zorganizować sobie wakacje. Młodsze dzieci często zostają z rodzicami lub razem z nimi wybierają się na wczasy, natomiast starsze często chciałyby gdzieś same pojechać. Organizatorzy wycieczek i obozów zauważając to stworzyli idealną opcję w postaci obozu dla młodzieży.

Młodzież – to znaczy dzieci w wieku od trzynastego do osiemnastego roku życia – mają możliwość wybrania się na tego typu obóz. Podczas takich wakacji mają możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami, poznania różnych ciekawych miejsc oraz zdobycia nowych doświadczeń.

Kadra wybierana na obozy młodzieżowe jest selekcjonowana w bardzo precyzyjny sposób. Muszą to być osoby z ogromnym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także posiadać cierpliwość i wyrozumiałość. Na wychowawców i opiekunów grup kolonijnych wybierane są osoby zarówno starsze jak i młode. Starsza kadra ma być autorytetem dla młodzieży, natomiast młodzi często są dla nich wsparciem oraz kumplami do zabaw i rozrywek. Opiekunowie grup rówieśniczych obozów młodzieżowych rozumieją, że młodość rządzi się swoimi prawami i dlatego są nią ludzie z ogromną pasją do młodych. Są to często świetni animatorzy potrafiący wciągnąć do zabawy nawet najbardziej nieśmiałą osobę.

Od plastyki, poprzez koszykówkę, aż do obozu z psem – czyli ogromny wybór tematów

Aktywności i zajęć jest mnóstwo – od szermierki, poprzez plastykę, piłkę ręczną, pływanie, gry terenowe, aktorstwo, programowanie, jazdę konną czy naukę gry na gitarze – od lat obozy młodzieżowe rozwijają się i proponują coraz więcej młodym uczestnikom. Teraz to już nie tylko odpoczynek, ale całe warsztaty z różnych dziedzin, kursy pewności siebie albo nawet wyjazdy połączone z terapią czy odchudzaniem. Chyba nie ma osoby, która na rynku nie znajdzie czegoś dla siebie – wyjazdy wakacyjne tak się sprofilowały, wyspecjalizowały, że można wybrać niemal wszystko – nurkowanie, tenis, aktorstwo, gry RPG, cosplay, warsztaty anime i mangi lub malarskie, naukę tworzenia gier komputerowych, paintball, speedball, piłkę nożną, siatkówkę, rugby, lacrosse, ale też zajęcia konstruktorskie dla majsterkowiczów, naukę wędkarstwa czy nawet obóz przetrwania po apokalipsie (tak, są i takie wyjazdy). Obóz młodzieżowy komiksowy czy musicalowy już nikogo nie dziwi, a pojawiają się także wyjazdy weterynaryjne, medyczne, matematyczne czy politechniczne. Ba! Kto chce, może nawet pojechać na specjalny obóz z psem.

Struktura wyjazdów i organizacja zajęć na letnim obozie młodzieżowym

Podczas zajęć na obozach młodzieżowych uczestnicy mają różne aktywności (więcej o obozach: https://www.kogis.pl/obozy ). Uczestniczą oni w zajęciach sportowych i ruchowych, umysłowych, a także integracyjnych. Często organizowane są na takich obozach dyskoteki i potańcówki dla uczestników. Jest to sposób na świetną integrację grupy.

Najczęściej uczestnicy dzieleni są na grupy rówieśnicze, także rodzice powinni być spokojni, że ich dziecko będzie spędzało czas z młodzieżą w podobnym wieku. Na tego typu obozy zapisywani są zarówno chłopcy jak i dziewczęta i gwarantujemy, że jest to świetna sprawa. Młodzież dogaduje się między sobą wyśmienicie, nie ma nieporozumień, a tylko i wyłącznie dobra zabawa.

Poza główną tematyką przewidzianą w tytule obozu, jak na przykład nauka śpiewu – są też na każdym obozie zajęcia ogólne, uzupełniające i integrujące. Chodzi tu zarówno o wycieczki po okolicy lub autokarowe, jak też różnego typu zabawy na świeżym powietrzu czy kąpiele w morzu, jeziorze czy basenie. Na obozach w górach raczej nie ma wypraw wysokogórskich – chyba, że wybierzemy obóz typowo wędrowny, wówczas uczestnicy pod wodzą przewodnika górskiego zdobywają szczyty i niosąc plecaki, podziwiają piękno gór.

Zimą też możesz wybrać się na obóz młodzieżowy!

Zima kojarzy się z obozami narciarskimi i snowboardowymi, jednak powodzeniem cieszą się też obozy łyżwiarskie lub wypoczynkowe typu “chillout”. Zimą też można zapisać się na wyjazdy tematyczne, ale jest ich nieco mniej niż latem, a turnusy też są krótsze, niż latem (w lecie 11-12 dniowe, zimą tylko 6-7 dniowe). Obozy dla młodzieży organizowane są zarówno porą zimową jak i letnią. Na wczasach tego typu chodzi głównie o świetną zabawę i raczej nikt nie zwraca uwagi na pogodę.

Do Polski czy za granicę?

Obóz młodzieżowy w większości przypadków odbywa się w Polsce, gdyż latem jest świetna pogoda, a krajobrazy polskie dają wiele możliwości – wysokie Tatry, urocze Bieszczady, malownicze Pojezierze Drawskie lub Kaszuby, znane wszystkim Mazury czy nadmorskie okolice Łeby, Władysławowa czy Międzyzdrojów przyciągają wszystkich jak magnes. Nie trzeba więc szukać za granicą i męczyć się długo w podróży, płacąc też sporo za sam transport, skoro w Polsce jest tak bogata oferta obozów młodzieżowych, a są one na naprawdę świetnym poziomie. Przede wszystkim – obozy tematyczne i profilowane w Polsce umożliwiają dzieciom zdobywanie nowych przyjaciół z podobnymi pasjami i talentami. Obóz zagraniczny to często zbieranina różnego typu osób i nie zawsze znajdzie się tam odpowiednie dla siebie towarzystwo, wyjątkiem są obozy “imprezowe”, gdzie wyjeżdża młodzież nastawiona głównie na relaks i imprezowanie. Za granicą są organizowane obozy ze zwiedzaniem, ale cieszą się one dużo mniejszym zainteresowaniem, niż te z imprezami w dyskotekach lub niż obozy w Polsce. Może to kwestia cen, a może trudów podróży w upale – w końcu podróż autokarowa do Włoch czy Hiszpanii latem to naprawdę nie lada wyzwanie.

Ogólny, rekreacyjny obóz dla młodzieży to najlepiej sprzedający się rodzaj wczasów jeśli dziecko nie jest ukierunkowane na żaden obóz tematyczny typu piłkarski, taneczny czy survivalowy. Należy pomyśleć o zapisach zdecydowanie wcześniej, ponieważ pomimo tego iż organizatorzy zapewniają sporą ilość miejsc, to również zainteresowanie obozami tego typu nie maleje, a wręcz rośnie, bo wraz z bogaceniem się społeczeństwa, każdy rodzic chce zapewnić dziecku jak najlepszy wyjazd. Polecamy obóz dla młodzieży, nawet jako pierwszą wycieczkę waszej pociechy. Świetne towarzystwo, ciekawe zajęcia, piękne krajobrazy, a także spędzenia czasu poza domem to gwarancja udanej zabawy. Życzymy udanych i wesołych wakacji w gronie rówieśników.

Article Categories:
Podróże

Leave a Comment