Paź 9, 2017
1184 Views

Olejowanie tarasów drewnianych

Written by

Drewniany taras to nie tylko miejsce, które daje nam upragniony odpoczynek i relaks, ale także prawdziwa wizytówka każdego domu. Kojarzy się z poczuciem dobrego smaku i stylem. Zachęca to spędzenia na nim czasu. Aby zachwycał przez długie lata, należy jednak odpowiednio o niego zadbać. Oprócz regularnego czyszczenia i mycia, musimy skupić się także na sezonowej impregnacji desek. Dzięki temu prostemu zabiegowi znacznie zwiększymy żywotność drewna, przygotujemy je na trudy związane z zimowymi mrozami i wilgocią, możemy także w łatwy sposób wpłynąć na jego wygląd.

Kiedy olejować taras drewniany?

Większość gatunków drewna nie najlepiej radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, jakie panują w naszej strefie klimatycznej jesienią i zimą. Wysoka wilgotność, opady, wahania temperatur i wiatr oddziałują bardzo negatywnie na jego strukturę. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu zrezygnować z drewna na tarasie lub balkonie. Naszym zadaniem jest jednak przeprowadzanie regularnego olejowania desek. Dzięki temu zabiegowi będą właściwie zabezpieczone i zaimpregnowane. My z kolei nie będziemy musieli się martwić o szkody, jakie wyrządzi drewnu zima.

Olejowanie powinniśmy przeprowadzać dwa razy w roku. Pierwsze ma miejsce jesienią i jego zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie desek przed nieprzychylnymi warunkami zewnętrznymi. O drugim powinniśmy pomyśleć wiosną, kiedy ustąpią już śniegi i niskie temperatury. Właśnie wtedy jest najlepszy czas na przygotowanie tarasu do sezonu. Przede wszystkim należy dokładnie umyć deski, uzupełnić ewentualne ubytki i raz jeszcze pokryć je warstwą oleju, który znakomicie odżywi drewno i nada mu piękny, szlachetny kolor.

Nie należy również zapominać o olejowaniu przeprowadzanym przed montażem desek tarasowych. Powinniśmy pokryć je dokładnie ze wszystkich czterech stron. Po wyschnięciu powtarza się je jeszcze od spodu, a po założeniu desek dodatkową warstwę nakłada się na ich zewnętrzną część. To kluczowe dla zachowania odpowiedniej trwałości.

Olejowanie desek

Samo olejowanie desek tarasowych jest niezwykle proste i bez większych problemów poradzimy sobie z nim samodzielnie. Pamiętajmy jednak o tym, że jego najważniejszym elementem jest dobór odpowiedniego preparatu. Decydując się na rozwiązania dostępne w każdym markecie budowlanym, nie zabezpieczymy drewna w odpowiedni sposób. Wybierzmy sprawdzony, półprofesjonalny środek. Tylko on pozwoli nam odpowiednio wydłużyć żywotność elementów i ochronić je przed bardzo trudnymi warunkami. Odpowiedni olej przenika głęboko w strukturę drewna i właściwie je chroni. W zależności od wybranego stopnia pigmentacji, możemy również wpłynąć na odcień desek i praktycznie dowolnie je wybarwiać.

Przed rozpoczęciem właściwych prac umyjmy dokładnie powierzchnię tarasu. Znakomicie sprawdzi się zwłaszcza woda z szarym mydłem. Oprócz tradycyjnej szczotki możemy również wykorzystać myjki ciśnieniowe. Po całkowitym wyschnięciu możemy przystąpić do nakładania oleju. Róbmy to dokładnie, jednolitymi pociągnięciami pędzla. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawmy deski do przeschnięcia, a następnie nałóżmy drugą warstwę. W niektórych przypadkach konieczne jest przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym. Po takim zabiegu taras będzie właściwie przygotowany do zimy, a po wiosennym odświeżeniu będziemy mogli cieszyć się jego naturalnym pięknem przez cały sezon letni.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment