Lip 25, 2017
636 Views

Piły tarczowe w ITA Tools

Written by

Nie tylko piły mechaniczne nadają się świetnie do cięcia różnego rodzaju materiałów. Jeżeli przedmioty do tego przeznaczone są dużo większe gabarytowo warto wybrać właśnie piłę tarczową. Sama piła tarczowa nie funkcjonuje bez odpowiedniego napędu. Istnieją jej bardziej uniwersalne modele, ale także te przeznaczone do konkretnego rodzaju surowca. Wybierając się po zakup piły trzeba wziąć pod uwagę, do jakich surowców będzie się jej używać. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ do każdego tworzywa dostosowywane są zęby piły tarczowej. Używanie jej zgodnie z przeznaczeniem zapewni dużą efektywność pracy. Aby prawidłowo posługiwać się tą maszyną należy również przyswoić odpowiednią ilość informacji dotyczących samej budowy urządzenia oraz jak się nią posługiwać.

Wielkość

Jednym z najważniejszych parametrów dotyczących wyboru piły tarczowej jest zewnętrzna średnica zębów. Za ich pomocą można w przybliżeniu określić średnicę całej tarczy. Zarówno zewnętrzna średnica zębów w pilarce, jak i cała średnica tarczy musi być identyczna. Zamontowanie odmiennych średnicowo elementów może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu lub innymi niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą zagrażać nawet życiu. Otwór w samej tarczy także musi być precyzyjnie dopasowany do całego wrzeciona maszyny. Na rynku można znaleźć piły tarczowe, których średnice mają kolejno 16,20 i 30 milimetrów. Jeżeli wielkość otworu różni się od tego na samej tarczy można zastosować odpowiedni pierścień, który zniweluje różnicę.

Jakie zęby?

Szerokość zęba można wyznaczyć na podstawie tego, jaki rowek wycinany jest w danym materiale. Mogą być bardziej szerokie oraz wąskie – zwłaszcza w najnowszych rynkowych modelach. Odpowiednie dopasowanie zębów skraca czas wykonywanie pracy. Jednak nie każdy rodzaj zębów piły tarczowej może nadawać się do danego surowca. O ile szerzej rozstawione i grubsze zęby mogą znaleźć szersze spektrum zastosowania, to ich węższe odpowiedniki nadawać się będą tylko do określonej grupy. Idealnie odnajdą się w pracy z twardym, suchym i stosunkowo cienkim drewnem. Jeżeli surowiec nie będzie spełniał tych parametrów istnieje ryzyko, że piła tarczowa może zatrzymać się pomiędzy przecinanymi kawałkami drewna. Jest jednak dużo bardziej precyzyjna, dlatego wymaga umiejętnego prowadzenia.

Trwałość

To, ile dana piła tarczowa posłuży konkretnemu właścicielowi zależy od niego samego. Ogólnie rzecz biorąc średni czas pracy zaostrzonych zębów piły tarczowej wynosi około 40 godzin użytkowania. Cała piła tarczowa jest jednak przydatna dużo dłuższy czas – w zależności od tego, w jakich warunkach jest przechowywana i jak właściciel o nią dba.

Zobacz piły tarczowe ITA Tools.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment