Lip 4, 2017
3779 Views

Przepisy żeglarskie – garść informacji

Written by

Żeglarstwo jest niezwykle popularną formą rekreacji. Obecnie ogromna ilość osób decyduje się na zdobycie uprawnień, które to pozwalałyby na samodzielne przeprawy jachtem po jeziorach czy też morzach. Z całą pewnością jest to sport fascynujący, który dostarcza nam ogromną ilość emocji. Aby jednak móc się cieszyć bezpieczeństwem w czasie wodnych wypraw powinniśmy znać najistotniejsze przepisy żeglarskie.

Uprawnienia żeglarskie

Obecnie obowiązujące polskie uprawnienia żeglarskie aktualne są od 2013 roku. Są to tak zwane Polskie Patenty Żeglarskie wydane przez Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460. Zanim wyruszymy w wędrówkę po wodach powinniśmy zapoznać się z nimi, ale również zakończyć adekwatne kursy i zdać egzamin.

Warto zaznaczyć, że istnieją trzy rodzaje patentów, a każdy z nich cechuje się innymi uprawnieniami a także wymogami.

  • Żeglarz Jachtowy – aby zdobyć ten rodzaj patentu potencjalna osoba powinna mieć ukończony czternasty rok życia. Oczywiście musi ukończyć kurs a także zdać zdalny egzamin. Aby móc podejść do egzaminu dana osoba powinna ukazać dowód tożsamości. W tym przypadku może być to legitymacja szkolna, czy też studencka. Osoby które nie ukończyły osiemnastego roku życia powinny przynieść pisemną zgodę rodziców. Ów patent umożliwia prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń a także prowadzenie jachtów żaglowych o długości do 12m na morzu po morskich wodach wewnętrznych. Na innych wodach morskich można pływać 2 mile od brzegu, jednakże tylko w porze dziennej.
  • Jachtowy Sternik Morski wymaga ukończenia osiemnastego roku życia. Przed egzaminem wymagane jest odbycie stażu morskiego w wymiarze 200 rejsów. Podchodząc do egzaminu należy okazać dowód osobisty a także dotychczasowe opinie z rejsów. Jeżeli korzystamy ze zniżek powinniśmy pokazać legitymację szkolną lub studencką. Stopień Jachtowy Sternika Morskiego umożliwia prowadzenie jachtów po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz jachtów, których długość kadłuba nie przekracza 18 metrów.
  • Kapitan Jachtowy wymaga stażu morskiego w wymiarze 1200 godzin, co najmniej 6 rejsów a także 400 godzin prowadzenia samodzielnego jachtu, którego kadłub przekracza 7,5 metra. Co więcej wymagane jest 100 godzin żeglugi wraz z zawinięciem do 2 portów, a także jeden rejs powyżej 100 godzin na jachcie powyżej 20 metrów. Oczywiście uzyskując tego typu Patent możemy prowadzić jachty żaglowe bez jakichkolwiek ograniczeń po wodach śródlądowych i morskich. W przypadku, jeśli chcemy pływać na terenie Chorwacji wymagana jest licencja radiooperatora.

Zdarza się, że niektórzy amatorzy łodzi w Chorwacji żądają także do powyższych licencji dodatkowej licencji radiooperatora. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z www.globesailor.pl – liderem czarteru jachtów w Europie.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Podróże

Leave a Comment