Rekuperatory – co to jest?
Rekuperator – to centralna mechaniczna wentylacja z wymiennikiem ciepła. Ma za zadanie odzyskiwać ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego na zewnątrz i przekazywanie je świeżemu, nawiewanemu do środka. Wentylacja mechaniczna zapewnia przede wszystkim sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych minimalizując utratę ciepła.
Zalety rekuperatorów:
– sprawna wentylacja pomieszczeń
– zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków poprzez ograniczenie strat ciepła do 60-80%
– oszczędność wentylacji- podczas instalacji można zrezygnować z niektórych kominów wentylacyjnych i kominów dachowych. A wybierając okna zrezygnować z droższych z mikrowentylacją a w niektórych przypadkach można zastosować tańsze przeszklenia bez możliwości otwierania
– zmniejszenie utraty ciepła zimą
– ochładzanie budynku latem
– brak wilgoci i zaduchu. Zamontowanie rekuperatora zapewnia brak nieprzyjemnych zapachów poprzez ich wyciągnięcie.
– brak problemów z zaparowanymi oknami i lustrami
– dbałość o środowisko naturalne- zmniejszona emisja dwutlenku węgla do atmosfery
– przewaga skuteczności nad wentylacją grawitacyjną dzięki swojej niezawodności
– brak insektów- komary, muchy
– zmniejszenie hałasu– dzięki dostatecznemu napływowi świeżego powietrza nie ma potrzeb otwierania okien
– lepsze samopoczucie alergików– dzięki filtrowaniu powietrza dostarczanego z zewnątrz do pomieszczeń nie dostaje się kurz ani brud
– możliwość dostosowania intensywności wymiany powietrza do wykorzystywanych pomieszczeń
Wady wentylacji mechanicznej!
Jedyną wadą wpływającą na niekorzyść przy podejmowaniu decyzji o założeniu wentylacji mechanicznej są wysokie koszty inwestycyjne podczas instalacji. Jednak podejmując tą decyzją na etapie projektowym można zmniejszyć koszty poprzez wyeliminowanie kominów wentylacyjnych.
Zasady działania!
Świeże powietrze zassane z zewnątrz zostaje przetransportowane kanałami to centrali z wymiennikiem ciepła czyli rekuperatora. Dzięki filtrom zostaje oczyszczone z kurzu, alergenów i pyłków. Równocześnie z pomieszczeń zasysane jest powietrze zużyte , które kanałami wentylacyjnymi trafia do rekuperatora. Powietrze zużyte przechodząc przez wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje ciepło powietrzu pozyskanemu z zewnątrz nie mieszając się z nim. Zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz. Natomiast świeże, czyste i ogrzane dostarczane jest do pomieszczeń w budynku. Ilość powietrza wyrzuconego i pobranego jest jednakowa.
Rekuperacja świetnie nadaje się do domów energooszczędnych i pasywnych – To komfort dla Ciebie i Twojej rodziny!