Gru 11, 2017
923 Views

Rodzaje księgowości, czyli o tym, w jaki sposób można dokonać rozliczeń.

Written by

Na polskim rynku wyróżnia się dwa rodzaje księgowości, bezpośrednio odwołujące się do tego, w jaki sposób można dokonywać rozliczeń. Należy zatem zapoznać się ze specyfiką tych rozwiązań, by następnie móc dobrze dobrać rodzaj księgowości do profilu działalności własnej firmy.

Na czym polega uproszczona, a na czym pełna księgowość?

Uproszczona księgowość jest zestawem podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych, opracowanym przez Państwo do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Główną funkcją uproszczonej księgowości jest zatem obliczanie podatku. Uproszczona księgowość może występować pod postacią: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, a także księgi przychodów i rozchodów. Na pewno zaletą uproszczonej księgowości jest więc to, że nie jest skomplikowana i stosunkowo tania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że odwołuje się jedynie do podstawowych kwestii. Dlatego uproszczoną księgowość poleca się przede wszystkim małym firmom. Natomiast, pełna księgowość stanowi rozbudowany, precyzyjny oraz sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych, służący do: kontroli, analizy i generowania informacji co do sytuacji przedsiębiorstwa w konkretnym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu czasu. W pełnej księgowości bierze więc się pod uwagę dosłownie każdą złotówkę, która przejdzie przez firmę. Jest więc to rozwiązanie przeznaczone głównie dla większych firm.

Kto zajmuje się prowadzeniem pełnej i uproszczonej księgowości?

Najlepiej będzie, kiedy prowadzeniem pełnej i uproszczonej księgowości będą zajmować się doświadczeni eksperci z zakresu księgowości. Mogą oni wspierać się tak innowacyjnymi rozwiązaniami, jak na przykład aplikacja oferowana na sage.com.pl, oparta na Jednolitym Pliku Kontrolnym. Można wybrać pakiety: START, STANDARD, STANDARD PLUS oraz EXTRA, odwołujące się, czy to do pełnej, czy uproszczonej księgowości. Trzeba tylko zapoznać się z tym, co jest dostępne w ich ramach, po to, by móc dobrać pakiet optymalnie do profilu prowadzonej działalności.

Article Tags:
·
Article Categories:
Finanse

Leave a Comment