Wrz 10, 2017
841 Views

Sezon grzewczy nadciąga wielkimi krokami

Written by

Zaczyna się – jesienna słota za oknem, coraz krótsze dni i herbata z miodem i cytryną w ręku. Są to pierwsze symptomy zwiastujące nadejście sezonu grzewczego. Jak odpowiednio się na niego przygotować? Oto kilka rad, które powinno się zastosować zanim zacznie działać ogrzewanie w naszym domu.

Jesienne porządki

Jedną z pierwszych czynności jakie trzeba wykonać jest dokładne oczyszczenie kaloryferów. Można użyć do tego miękkiej szczotki lub wilgotnej ścierki. Dlaczego sprzątanie jest takie ważne? Otóż przez całą wiosnę i lato na grzejnikach zbierała się spora warstwa kurzu. W momencie gdy nadejdzie sezon grzewczy drobinki kurzu zaczną unosić się w powietrzu, powodując przy tym reakcje alergiczne u domowników. Żeby temu zapobiec, oczyść kaloryfery z zewnątrz – podczas czyszczenia powinny być one wyłączone i zimne.

Krok drugi – odpowietrzanie

Jeśli grzejniki zaczynają bulgotać, głośno pracować lub grzać nierównomiernie jest to przyczyną niewłaściwego poziomu ciśnienia wewnątrz. By uwolnić z kaloryfera znajdujące się w nim gazy należy za pomocą śrubokrętu odkręcić zawór odpowietrzający. Jeśli metoda ta zawiedzie, oznacza to bowiem, że stan techniczny grzejnika nie jest najlepszy i wymaga interwencji fachowca.

Nie bez znaczenia jest też farba pokrywająca kaloryfer. Oprócz walorów estetycznych pełni ona również funkcję zabezpieczającą – odpryśnięty lakier może byćźródłem korozji. Ponadto warto wiedzieć, że grzejniki oddają ciepło gównie do góry, w związku z czym ważne jest by zapewnić odpowiednią przestrzeń nad grzejnikiem by powietrze mogło w niej cyrkulować.

Aspekty zdrowotne

Czemu przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego jest tak ważne? Otóż zimne, niedogrzane mieszkanie sprzyja powstawaniu pleśni na ścianach i sufitach oraz wylęganiu się nieprzyjemnych i trudnych do wyeliminowania zapachów.

Wietrzenie pomieszczeń

Otwieranie okien latem jest na porządku dziennym. Często rezygnujemy z tej czynności jesienią i zimą, z oczywistych względów, co nie sprzyja jakości powietrza w pomieszczeniu. Tylko wietrzenie mieszkania pozwala na wydostanie się na zewnątrz zużytego powietrza i wpuszczenie do środka świeżego. Jest to czynność którą powinno się wykonywać szczególnie w kuchni, w której gotujemy i generujemy przy tym dużo wilgoci.

Aby czuć się dobrze w swoim domu zapraszamy do tego by regularnie czytać artykuły o mieszkaniu i budownictwie http://strefa-budowlana.pl/. Tego typu wiedza pozwoli zadbać o mieszkanie i dobre samopoczucie domowników.

Article Tags:
·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment