W czasach kiedy większość zakupów możesz załatwić z domu, transport krajowy stał się istotną usługą. Zorganizowany przewóz ładunków na trasach krajowych dotyczy obecnie nie tylko dużych firm, ale również klientów indywidualnych dla których firmy kurierskie oferują rozmaite promocje oraz udogodnienia. Obecnie osoba zlecająca transport krajowy nie musi nawet wychodzić z domu. Firmy spedycyjne prześcigają się w tworzeniu udogodnień oraz funkcjonalnych narzędzi. Korzystając z formularzy elektronicznych, aplikacji oraz moduły śledzenia przesyłki ułatwiają zarządzanie usługą i oszczędzają czas klientów.
Sprawny transport krajowy
Aby móc sprawnie transportować towary, należy przede wszystkim dokonać wyboru odpowiedniego środka transportu. Ważnym aspektem jest również odpowiednie zaplanowanie trasy, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z produktami o niestandardowych gabarytach. Transport krajowy wymaga od spedytora także znajomości przepisów, ponieważ biorąc pod uwagę np. weekendowe ograniczenia w transporcie krajowym, musimy się liczyć z utrudnieniami. Należy podkreślić, że niezależnie od tego jak dobrze uda się zaplanować transport, mogą pojawić się różne zdarzenia losowe, zwłaszcza, że charakterystyczną cechą usług spedycyjnych jest ich dynamizm i elastyczność.
Podstawowe czynniki wpływające na cenę spedycji krajowej
Zróżnicowanie towarów oraz rozwiązań logistycznych sprawie, że transport krajowy nie jest usługą prostą. Wymaga od spedytora dużego nakładu energii, uwagi oraz czasu. Dlatego też, aby ustalić cenę transportu krajowego, należny uwzględnić przede wszystkim następujące kwestie:
- czas jaki musimy poświęcić na transport towaru,
- ilość osób, które musimy zaangażować,
- trasę krajową, którą transport będzie przebiegał,
- wymiary oraz wagę transportowanej przesyłki,
- rodzaj wybranego środka transportu, a także dodatkowe usługi, które się z nim wiążą,
- opcje dodatkowe, takie jak przeładunek czy magazynowanie,
- zdarzenia losowe, które mogą utrudnić transport.
Środki transportu wykorzystywane w spedycji krajowej
W przypadku transportu krajowego mamy do czynienia ze standardowymi środkami transportu. Przy doborze środka transportu, spedytor zwykle kieruje się dwoma czynnikami: szybkością dostawy i atrakcyjnością ceny. Tylko przy uwzględnieniu tych dwóch przesłanek istnieje możliwość prawidłowego doboru pojazdu. Najczęściej w transporcie krajowym stosuje się transport drogowy, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Zwykle na drugim miejscu znajduje się transport kolejowy, następnie transport lotniczy, a na samym końcu morski.