Próbując zrozumieć ideę stylu vintage, warto zastanowić się, co oznacza słowo znajdujące się w jego nazwie i jakie konotacje ze sobą niesie. „Vintage” to rzeczownik angielski o kilku znaczeniach, z których podstawowe to „sezonowy zbiór winogron”. Jak wiele słów, także i to z czasem nabyło kolejnych, wtórnych znaczeń. Angielskie „vintage” odnosi się już więc nie tylko do zbioru winogron do produkcji wina, ale oznacza też samo wino. Jednak nie każde wino, a „wino z dobrego rocznika”. Stąd biorą się kolejne użycia tego wyrazu. Jako „vintage” rozumie się obecnie wszystko to, co jest w wartościowy sposób stare, zabytkowe i dzięki temu klasyczne. Meble vintage, czy inne elementy wystroju określane tym słowem, to zatem meble i sprzęty pochodzące z minionej epoki, stare, ale jednocześnie wciąż piękne, użyteczne, cechujące się ponadczasowością.
Moda na starocie
Powrót do przeszłości zapoczątkowały wybiegi mody. To w świecie sukien i innych, zwłaszcza kobiecych, wyjściowych stylizacji, szał na dodatki i stylistykę rodem sprzed kilku dekad zapanował najpierw. Trend się przyjął i zawędrował w inne rewiry codzienności, przejęty przez projektantów wnętrz. Obecnie styl vintage jest jednym z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz. Po retro inspiracje sięgają nie tylko profesjonaliści, ale też wiele osób, które po prostu szukają sposobu na ciekawe wykończenie swoich mieszkań. Nic dziwnego, bowiem styl vintage charakteryzuje się akcesoriami ze smakiem, które nadają pomieszczeniom naprawdę unikalnego charakteru.
Konsekwencja (nie)konieczna
Vintage to urzekający styl, zatem nietrudno poczuć do niego słabość i zapragnąć poeksperymentować z nim na gruncie własnej przestrzeni mieszkalnej. Urządzenie całego mieszkania w tym stylu wymagać jednak może wiele pracy i nakładów finansowych. Jak każdy styl, także i ten, wymaga również pewnej konsekwencji przy jego wprowadzaniu. Inaczej efekt, zamiast stylowy, może okazać się chaotyczny i nieciekawy. Zastosowanie stylu vintage w całym pomieszczeniu lub mieszkaniu może stanowić poważne wyzwanie, z którym poradzi sobie tylko doświadczony dekorator. Dla osób, które chciałyby wdać się w romans spod znaku retro, ale w nieco mniejszym stopniu, istnieje inna kusząca alternatywa. Meble vintage, czy inne elementy zaczerpnięte z tego stylu, wprowadzane z umiarem, rewelacyjnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza, urządzone głównie sprzętami dostępnymi w sieciowych marketach meblowych. Pojedynczy mebel w tej stylistyce urozmaici nowoczesny wystrój pokoju, stanie się ciekawym kontrapunktem i dodatkiem „z duszą”.
Gdzie kupić meble i dodatki vintage?
Moda na vintage zatacza coraz szersze kręgi. Producenci mebli są oczywiście tego świadomi i wprowadzają do swoich ofert i katalogów przynajmniej pojedyncze modele, nawiązujące do tej stylistyki. Wejście w posiadanie oryginalnych staroci jest jeszcze łatwiejsze. Aż roi się od nich na internetowych portalach aukcyjnych. Zwykle jednak zakupione tą drogą sprzęty wymagają pewnej renowacji, aby powróciły do swojego pierwotnego blasku i pełnej funkcjonalności. To dobry kąsek dla wielbicieli DIY i majsterkowania. Dla osób bez takiej smykałki dobrą informacją jest ta, że istnieje coraz więcej sklepów internetowych prowadzących sprzedaż już odnowionych staroci albo oferujących ich renowacje w bardzo atrakcyjnych cenach.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Patyna: https://patyna.pl/