Budownictwo drewniane w ostatnim czasie nabrało nowego wymiaru. Połączenie tradycji z nowoczesnością przy pomocy najnowszych technologii, stosowanych w budownictwie jednorodzinnym zaowocowało wzrostem zainteresowana naturalnym, bezpiecznym dla środowiska budownictwem. Domy z bali wpisują się doskonale w obecne ekologiczne trendy, są: zdrowe, zgodne z naturą i energooszczędne. Prostota, chęć obcowania z przyrodą i nowoczesne rozwiązania to czynniki, które przyciągają coraz więcej inwestorów zainteresowanych budową domu z drewna.
Domy z bali i ich zalety
Rosnąca świadomość społeczeństwa i troska o środowisko naturalne nakazują szukanie nowych rozwiązań w każdej dziedzinie. Budownictwo drewniane jest odpowiedzią na problemy związane z ochroną środowiska. Zdrowy, naturalny surowiec, jakim jest drewno, zapewnia wyjątkowy mikroklimat w nowo wybudowanym drewnianym domu. Domy z bali korzystne wpływają na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców oraz na środowisko, w którym zostały posadowione. Tego typu budowle polecane są osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, alergią i innymi problemami zdrowotnymi. Domy budowane są w tzw. suchej technologii (poza fundamentami nowo budowany dom nie wymaga żadnych prac mokrych), więc ich budowa możliwa jest niemal o każdej porze roku, co znacznie ułatwia pracę i przyspiesza budowę.
Lekka konstrukcja i mały ciężar materiałów budowlanych to oszczędność dla inwestora i możliwość rozbudowy, przebudowy lub innej modernizacji w późniejszym czasie. Domy z bali charakteryzują się cienką grubością ścian zewnętrznych, co pozwala uzyskać większą powierzchnię. Drewno jest też wyjątkowym izolatorem – domy z bali są ciepłe w zimie i chłodne latem. Te wyjątkowe właściwości zawdzięczają materiałowi, z którego zostały wybudowane. Wartości te umożliwiają ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu w sezonie grzewczym i zapewniają komfortowe użytkowanie domu w miesiącach letnich.
Budowa drewnianego domu trwa znacznie krócej aniżeli budowa domu w technologii murowanej. Brak przestojów pomiędzy kolejnymi etapami i krótki czas montażu, przywiezionych na miejsce, gotowych już elementów pozwalają na szybkie ukończenie inwestycji. Krótszy czas to mniejsze koszty związane z pracą, zatrudnionych fachowców i możliwość szybkiej przeprowadzki do wymarzonego nowego domu. Szybka realizacja projektu, niskie koszty budowy, dobra ochrona cieplna domu z bali oraz wyjątkowy niepowtarzalny klimat domu to argumenty, które przemawiają na korzyść budownictwa drewnianego.