Lis 8, 2017
1811 Views

Za co kochamy Warmię i Mazury? 5 najpiękniejszych atrakcji Pojezierza

Written by

Za plińce z pomoćką lub farszynki, za naturalne siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt oraz za piękne krajobrazy – województwo warmijsko-mazurskie to jeden z najbardziej malowniczych obszarów Polski. Choć co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów, panuje w nim dosyć spokojna atmosfera, idealna na zwiedzanie i podziwianie widoków. Co najczęściej interesuje odwiedzających? Poznaj 5 atrakcji Pojezierza Warmińsko-Mazurskiego, które warto zobaczyć na własne oczy.

Warmia i Mazury, określana również mianem Krainy Wielkich Jezior swoją nazwę zawdzięcza dziesiątkom naturalnych zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 486 km2. W pobliżu jezior zaczęły stopniowo tworzyły się osady, a niektóre z nich z czasem uzyskały miano dużych, prężnie działających miast. Z czego słyną? Jakie atrakcje znajdują się w ich pobliżu? Zobacz 5 najpiękniejszych miejsc Warmii i Mazur zebranych przez Sun & Snow i wpisz je na listę obowiązkowych atrakcji do zwiedzenia. Dzięki nim Ty też będziesz mógł powiedzieć, że kochasz Warmię i Mazury.

Jezioro Śniardwy

To największe polskie jezioro zajmujące ponad 110 km2 powierzchni. Można się do niego dostać z Mikołajek lub kilku rozlokowanych wokół jego brzegu wsi – Popielna, Głodowa, Niedźwiedziego Rogu czy Suchego Rogu. Wody Śniardwy są jednak dosyć trudno dostępne – większość brzegów porasta gęste sitowie i tatarak.

Z Jeziorem Śniardwy jest związana legenda o wodnym królu Sielaw, który przeszkadzał rybakom w wykonywaniu ich pracy – rwał sieci, wywracał łodzie i odstraszał ławice. Na jego nieszczęście jeden z mężczyzn złapał go w żelazną sieć. Wykradziony później przez innych rybaków został przykuty do przęsła mostu w Mikołajkach. Od tego czasu każdy mężczyzna wracał z jeziora z sieciami pełnymi ryb.

Rezerwat przyrody Krutynia

Rezerwat Krutynia znajduje się na południe od Mikołajek i Jeziora Śniardwy, w pobliżu miasta Ruciane-Nida. Głównymi atrakcjami rezerwatu są przepływająca przez jego teren rzeka Krutynia łącząca jezioro Gardyńskie z jeziorem Krutyńskim.

Rezerwat jest siedliskiem dla dziesiątek gatunków ptaków, w tym orła bielika, rybołowa, puchacza, zimorodka i derkacza. Rosną tutaj również storczykowate gatunki kwiatów, sasanki łąkowe oraz dzwonki bolońskie. Warto wypatrywać także krasnorostów porastających rzeczne skały,  które świadczą o czystości wody.

Ruiny zamku w Szczytnie

Szczytno znajduje się w południowej części Warmii, niecałe 50 km od Olsztyna. Zamek jest zlokalizowany natomiast w centralnej części miasta, na wzgórzu między jeziorem Domowym Dużym i Małym.

Pierwszy zamek w tym miejscu został zbudowany z drewna w drugiej połowie XIV wieku i był wykorzystywany przez zakon krzyżacki. Po spaleniu go przez Litwinów, warownię odbudowano, jednak tym razem ściany zostały wykonane z cegły. Nowa konstrukcja miała kształt kwadratu. Do XVIII wieku zachował się w prawie nienaruszonej postaci, jednak po tym czasie budynek zaczął niszczeć, a kolejni właściciele wydawali zgody na coraz większe rozbiórki. Dopiero przez II wojną zatrzymano ten proces, stawiając w miejscu zamku ratusz, z którego do dzisiaj zachowała się jedynie „Wieża Juranda”, fosa i część przedzamcza.

Olsztyn

To główne miasto województwa warmijsko-mazurskiego, które mimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada szereg atrakcji. Z jednej strony występują tu piękne krajobrazy jeziora  Ukiel i jeziora Kortowskiego, a z drugiej w ciągu kilkuset lat wybudowano w Olsztynie wiele wspaniały miejsc wartych zobaczenia.

Jedną z najciekawszych atrakcji Olsztyna jest gotycki zamek Kapituły Warmijskiej wybudowany w XIV wieku, który pełnił funkcje obronne, a jednocześnie był siedzibą administracyjną kapituły. To w nim przez pięć lat mieszkał Mikołaj Kopernik, a ślady jego obecności można obserwować na jednej ze ścian, gdzie została rozłożona tablica astronomiczna. Będąc w Olsztynie warto zobaczyć również Bramę Górną (XIV w.), będąca niegdyś częścią murów obronnych miasta, ławeczkę Mikołaja Kopernika na Starym Mieście czy olsztyńskie Planetarium.

Apartamenty na Mazurach i Warmii

Obszar Krainy Wielkich Jezior znany jest głównie z malowniczych krajobrazów i zabytkowych miejsc, ale na tym terenie powstało również mnóstwo ośrodków wypoczynkowych. Jeden z nich, apartamenty Pasym Sun & Snow mieści się w pobliżu Olsztyna i niedaleko tras prowadzących do najciekawszych atrakcji całego Pojezierza. Aby zarezerwować nocleg, należy:

  • wejść na stronę Sun & Snow i znaleźć zakładkę Apartamenty Pasym;
  • znaleźć apartament spełniający Twoje wymagania;
  • wybrać datę przyjazdu i wyjazdu;
  • zarezerwować nocleg, klikając w przycisk na stronie.
Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Podróże

Leave a Comment