Mar 15, 2022
552 Views

Aerograf – jakich błędów unikać?

Written by

W życiu każdego modelarza kiedyś przychodzi ten moment, w którym przerzuca się on z mozolnego malowania części swojego modelu pędzlami, na sprzęt większego kalibru. Aerograf. Jak go używać, aby usprawnić swoją pracę? Jakich błędów unikać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest aerograf?

Aerograf jest narzędziem wykorzystywanym m.in. w modelarstwie, służącym do nakładania warstw farby na małych powierzchniach. Aby działał, musi być zasilany przez mikro kompresor ze sprężonym powietrzem lub gazem CO2. Po naciśnięciu spustu znajdująca się w specjalnym zbiorniku farba jest wystrzeliwana przez dyszę i równomiernie rozprowadzana po elemencie twojego modelu. Aerograf modelarski daje ci sporą kontrolę nad strumieniem farby, dzięki czemu możesz bardzo precyzyjnie pokrywać części konstrukcji tak, aby otrzymać zamierzony efekt. Do zalet aerografu należą również spora kontrola nad ilością zużywanej farby oraz możliwość bezproblemowego tworzenia płynnych przejść między kolorami. Dzięki temu narzędziu możesz znacząco przyspieszyć swoją pracę oraz zwiększyć jej komfort… ale aby to osiągnąć, musisz umieć prawidłowo z niego korzystać!

Czystość, czystość i jeszcze raz higiena!

Pierwsze przykazanie posiadacza aerografu brzmi: czyść aerograf swój za każdym razem, gdy odkładasz go po skończonej sesji malowania. Niestety, nie każdy stosuje się do tej zasady. Przykrą konsekwencją odkładania brudnego narzędzia na stojak jest zasychanie pozostałej wewnątrz aerografu farby, co w rezultacie prowadzi do zapychania się kanałów doprowadzających farbę, dysz oraz iglicy.

Czy da się uratować tak zatkany aerograf? Możesz spróbować, ale bądź ostrożny – istnieje spore ryzyko, że chcąc naprawić narzędzie, uszkodzisz je definitywnie i ostatecznie. Niezależnie od tego, czy akcja ratunkowa zakończy się sukcesem, czy wręcz przeciwnie, na przyszłość radzimy pamiętać pierwsze przykazanie posiadacza aerografu i od tej pory zawsze go przestrzegać!

Jak się człowiek śpieszy, to się aerograf psuje

Niestety, takie są fakty. Niestety, w przypadku aerografu pośpiech nie jest wskazany. Wierz nam, lepiej spokojnie operować iglicą, niż ją uszkodzić, a to jeden z najczęstszych przykładów niewłaściwego używania tego narzędzia. Jeżeli będziesz używać zbyt dużej siły i dociskać iglicę bez wyczucia, ta najprawdopodobniej się stępi. Takie zachowanie może też skończyć się rozerwaniem dyszy aerografu. Dlatego właśnie przy pracy z tym narzędziem spokój jest na wagę złota.

Tutaj liczą się idealne proporcje

Zakładając, że aerograf jest czysty, a ty z niczym się nie śpieszysz, zawieść może nieprawidłowo rozcieńczona farba. Tu błędów może być kilka: jeżeli użyjesz zbyt dużo rozcieńczalnika, artystyczne zacieki i brak kontroli nad farbą masz murowany, z kolei gdy dodasz go za mało, farba zacznie zatykać aerograf, a warstwa, którą nałożysz, nie będzie miała gładkiej faktury – najprawdopodobniej otrzymasz tzw. efekt pomarańczy. Jak więc prawidłowo dobrać proporcje obu płynów? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każda farba zachowuje się nieco inaczej – polecamy więc metodę prób i błędów.

Aerograf to świetne akcesorium, które odpowiednio użyte, sprawi, że jeszcze bardziej pokochasz modelarstwo. Wystrzegaj się wymienionych przez nas błędów, a będzie ci się nim pracowało bez większych problemów.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.mojehobby.pl

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment