Wrz 21, 2018
4767 Views

Czym jest periodentologia?

Written by

Periodentologia to pojęcie, które jest bezpośrednio powiązane ze stomatologią. Konkretnie rzecz ujmując jest to dział, który w szczegółach zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z przyzębiem. Mowa jest zarówno o leczeniu jak i o diagnozowaniu. Jest to dosyć poważny problem związany z jamą ustną, który może skutkować nawet utratą zębów. Periodentologia jest pojęciem, które dotyczy powstających w jamie ustnej stanów zapalnych. Owe stany zapalne są wynikiem działania nagromadzonych tam bakterii, powstawaniem kamienia nazębnego jak również i ubytkami próchniczymi.

Leczenie periodentologiczne

Mówiąc o periodentologii, należy wskazać na kilka konkretnych schorzeń, które są związane z tym pojęciem. Mowa jest między innymi o:
– krwawieniu dziąseł
– odsłonięciu szyjki zębowej
– rozchwianiu zębów
– parodontozie
– kamieniu nazębnym

Leczenie periodentologiczne na pewno nie należy do tanich. Tak naprawdę bowiem koszty zaczynają się już na poziomie 300 złotych, aczkolwiek mogą sięgać znacznie dalej, mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. W każdym przypadku leczenie jest dobierane w sposób indywidualny. Niemniej jednak podstawą na początku każdego leczenia periodentologicznego jest usunięcie kamienia nazębnego. Dzięki temu niwelowane jest zjawisko pogłębienia się stanów zapalnych w jamie ustnej. W dalszej kolejności regenerowane są kości oraz poszczególne tkanki przyzębia. W niektórych przypadkach można nawet mówić o bardzo specjalistycznym leczeniu. Między innymi tak można powiedzieć w odniesieniu do pogłębienia kieszeni dziąseł.

Jakie są przyczyny problemów periodentologicznych

Przyczyn owych problemów może być tak naprawdę bardzo wiele. Bardzo istotna jest zatem prawidłowa higiena jamy ustnej i stosowanie się do określonych zasad. Niewłaściwa higiena jest bowiem podstawową przyczyną problemów periodentologicznych. Poza nią można także wskazać na:
– nadużywanie różnych używek – papierosy, kawa,
– niewłaściwa dieta,
– zmiany hormonalne,
– wady zgryzu,

Zmiany periodentologiczne wymagające specjalistycznego leczenia dają określone objawy. Mowa jest o nieprzyjemnym zapachu z ust, mowa jest także o odsłonięciu szyjek zębowych jak również o zwiększonej wrażliwości dziąseł w zetknięciu z zimnymi lub gorącymi potrawami. Te objawy powinny powodować nasze zaniepokojenie i podjęcie działania. Leczenie powinno być podejmowane jak najszybciej, aby nie dopuszczać do rozwoju problemów jamy ustnej. Te mogą bowiem być bardzo dotkliwe, dokuczliwe i także niebezpieczne dla zdrowia.

Źródło: www.Fabdent.pl

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Uroda i zdrowie

Leave a Comment