Gru 18, 2018
5797 Views

Mercedes czy BMW które auto lepsze?

Written by

Od dawna na rozmaitych portalach internetowych, forach motoryzacyjnych, a nawet w bardziej oficjalnych nośnikach i mediach, takich jak gazety motoryzacyjne czy programy telewizyjne, przewijają się w nieskończoność debaty i dyskusje na temat wyższości samochodów BMW nad samochodami Mercedes lub odwrotnie.

Mercedes czy BMW które auto lepsze

Naiwni ludzie wpisują do internetowych wyszukiwarek frazy w stylu “mercedes czy bmw które auto lepsze” z nadzieją znalezienia jedynie słusznej odpowiedzi na swoje rozterki. Ale nic z tego, to się nie uda. Nie może się udać, bo obiektywna odpowiedź na tak postawione pytanie przecież nie istnieje. Oczywiście możemy się pokusić o zrobienie w miarę rzeczowego i obiektywnego porównania dwóch modeli z tego samego segmentu. Coś w rodzaju testu, w którym analizowane byłyby te same układy i cechy obydwu aut. Tak więc gdyby się okazało, że np. dany model BMW zużywa na trasie testowej o 2,5 l. więcej paliwa niż Mercedes, a w dodatku ma gorsze osiągi, to można byłoby jednoznacznie i obiektywnie wydać werdykt: Mercedes ma lepszy silnik. I w ten sposób oceniać jak najwięcej elementów samochodów, na koniec zsumować punkty i mamy gotową odpowiedź na pytanie Mercedes czy BMW które auto lepsze.

Zobacz także: Części do zawieszenia Airmatic – Mercedes

Niestety to nie takie proste i nie da się za pomocą takiego testu ocenić, które z tych dwóch aut jest lepsze. Dzieje się tak dlatego, że jest niemal nieskończenie wiele zmiennych, na które nie zdołamy odpowiedzieć. Tak jak np. w opisanym powyżej przypadku oceny silnika. Czy na pewno Mercedes będzie mieć lepszy silnik? A może jednak BMW, który pomimo gorszych osiągów i większego spalania, będzie miało motor bardziej niezawodny, do którego w dodatku łatwiej kupić części, które są tańsze. A poza tym silnik BMW będzie bardziej cichy i z tzw. “większą kulturą pracy”? Podobne pytania można mnożyć bardzo długo a i tak prawdopodobnie nigdy nie wyczerpiemy listy możliwych zapytań.

Proponujemy pójść inną drogą i na pytanie Mercedes czy BMW które auto lepsze nie starć się za wszelką cenę odpowiadać arbitralnie. Każdy jest przecież wystarczającym sędzią według swoich preferencji. To znaczy, że dla każdego potencjalnego użytkownika danego samochodu co innego będzie ważne, jeszcze co innego najważniejsze, jak również inne jeszcze cechy będą zupełnie nieistotne. Tak więc każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy dla niego lepszy jest Mercedes czy BMW. To chyba najwłaściwsze podejście.

Ale czy to oznacza, że wszystkie recenzje, testy i porównania nie mają sensu? Absolutnie nie, one jak najbardziej mają sens. Tylko nie należy w nich szukać jedynej prawdy objawionej, ale czerpać po prostu wiedzę do zbudowania własnej opinii w oparciu o własny zbiór preferencji.

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Motoryzacja

Leave a Comment