Lip 12, 2017
953 Views

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie ekogroszkiem?

Written by

Współczesne rozwiązania grzewcze są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż jeszcze kilka lat temu. Unia Europejska nakłada potężne kary finansowe za emisję zanieczyszczeń ponad normę, co obliguje producentów pieców i paliw do poszukiwania coraz nowocześniejszych i bardziej ekologicznych technologii cieplnych. Od wielu lat topowym paliwem ekologicznym jest ekogroszek. Czy warto zdecydować się na ogrzewanie domu tym rodzajem węgla?

Co to jest ekogroszek?

Węgiel klasyfikuje się według tzw. sortymentu, określającego wielkość ziaren oraz ich kaloryczność. Ekogroszek to nic innego jak węgiel kamienny, uzyskiwany selektywnie z najlepszych partii płukanego, przesiewanego i wzbogacanego surowca. Jego ziarna mieszczą się w przedziale 5 – 25 mm i posiadają rozmaitą kaloryczność, w zależności od gatunku i miejsca ich wydobycia. Aby uzyskać najlepsze parametry węgla, rozdrabnia się go i wzbogaca tuż po wydobyciu. Dzięki temu ekogroszek spełnia surowe normy emisji gazów. Najistotniejszą cechą tego paliwa jest bardzo niska zawartość siarki, wody i substancji niepalnych, dzięki czemu emisja zanieczyszczeń (np. tlenków siarki) do powietrza jest niska, a sam węgiel charakteryzuje się dużą wydajnością spalania.

Wygoda i oszczędność

Ekogroszek spala się w kotłach retortowych. Tego typu piece są niemal o połowę tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów węglowych. Ich niewątpliwą zaletą jest sterowanie poprzez podajniki retortowe, co oznacza, że dzięki automatyce nie wymagają codziennego doładowywania. Kocioł retortowy należy uzupełniać węglem raz na kilka dni oraz regularnie usuwać popiół. Jego bezawaryjność gwarantują odpowiednio dobrane do paliwa parametry spalania, dostosowywane każdorazowo przy zmianie węgla lub dostawcy.

Na co zwrócić uwagę?

Ekogroszek jest wygodnym i stosunkowo niedrogim paliwem, jednak ekonomia zużycia tego węgla w ogromnej mierze zależy od warunków spalania. Oprócz odpowiedniego do kubatury domu pieca, kocioł musi spełniać warunki umożliwiające całkowite spalenie ekogroszku. Należy więc zwrócić uwagę na dozowanie właściwej ilości opału, temperaturę odpowiednio dostosowaną do naszego paliwa oraz dopływ powietrza do paleniska.  Tylko w tych warunkach ogrzewanie domu ekogroszkiem będzie ekologiczne i ekonomiczne.

Jak wybrać ekogroszek?

Podstawowym parametrem i jednocześnie kryterium wyboru węgla jest jego wartość opałowa, czyli kaloryczność. Mówiąc prościej jest to ilość energii, jaką uzyskujemy w procesie spalania. Im wyższa kaloryczność węgla, tym więcej pozyskamy energii, a co za tym idzie – dłużej ogrzewamy dom. Producenci ekogroszku oferują węgiel w kaloryczności między 20 a 30 MJ/kg.

Drugim, równie istotnym parametrem ekogroszku jest spiekalność. Liczba Rogi (RI) jest jego miernikiem i określa ilość spieków koksowych, których gromadzenie się obniża wydajność pieca. Zatem im niższy indeks RI, tym wyższa efektywność spalania. Ważne, by zaopatrywać się w paliwo u producentów gwarantujących certyfikatem wysoką jakość produktu.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rowex Sklep: https://rowex-sklep.pl/

Article Tags:
·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment