Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, w tym również dla ptaków. Warto zatem pomóc tym małym zwierzakom, dokarmiając je w okresie zimowym. Zobaczmy, kiedy powinniśmy rozpocząć dokarmianie ptaków i jak robić to dobrze.
Dokarmianie ptaków – kiedy zacząć?
Dokarmianie ptaków najlepiej rozpocząć tuż po pierwszych opadach śniegu. To właśnie wtedy ptaki mają najwięcej trudności w zdobywaniu pożywienia i wtedy wsparcie człowieka staje się dla nich naprawdę ważne. Rozpoczynając dokarmianie trzeba jednak pamiętać, że to duża odpowiedzialność, a ptaki szybko przyzwyczajają się, że są miejsca, w których mogą się najeść. Należy zatem pamiętać o regularnym dosypywaniu karmy, by ptaki stale miały co jeść. Stałe dosypywanie pokarmu powinniśmy kontynuować aż do pierwszych dni marca, bo wtedy zwykle przyroda budzi się do życia po zimie i ptaki mogą już same zadbać o pokarm dla siebie.
Jaki karmnik wybrać?
Do dokarmiania ptaków najlepiej nadają się karmniki dla ptaków. Dobrze sprawdzają się w tej roli typowe karmniki drewniane z daszkiem, który chroni wysypany pokarm przed śniegiem i deszczem. Do jego montażu można wykorzystać pień drzewa, gałąź lub słupek od płotu.
Można również wybrać karmniki metalowe, do których można włożyć kule tłuszczowe. Potem wystarczy zawiesić je na gałęzi i ptaki mają do nich dobry dostęp. Warto również zainteresować się karmnikami przezroczystymi, które wypełnia się większą ilością ziarna, a ono potem zsypuje się, w miarę gdy ptaki wyjadają kolejne porcje.
Jaki pokarm dla dokarmianych ptaków?
Dokarmianie ptaków wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego karmnika, ale również karmy. Ptaki nie powinny jeść pieczywa, lecz ziarno i tłuszcze, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. W sklepach można kupić specjalną karmę dla ptaków na zimę oraz kule tłuszczowe, doskonale nadające się dla sikorek i dzięciołów. Niektóre gatunki ptaków np. kosy, chętnie zjedzą również owoce: jabłka, jarzębinę, rodzynki czy suszone morele.
Bezpieczeństwo podczas dokarmiania
Decydując się na dokarmianie ptaków warto pamiętać również o bezpieczeństwie skrzydlatych. Karmnik powinien wisieć w takim miejscu, by ptaki miały do niego łatwy dostęp, a jednocześnie miały możliwość ucieczki przed większymi ptakami lub kotem. W związku z tym ostatnim zagrożeniem dobrze jest tak ustawić karmnik, by kot miał do niego utrudniony dostęp czyli np. powiesić go z dala od gałęzi, z których mógłby się odbić w celu upolowania ptaka.