Solarne ogrzewanie jest doskonałym sposobem na dostarczenie taniej ciepłej wody. Promieniowanie słoneczne stanowi źródło darmowej energii, która dzięki kolektorom może być efektywnie wykorzystana, na przykład do pogrzania wody do potrzeb domowych. Zobacz jak wygląda to w praktyce i jak odbywa się działanie kolektorów słonecznych.
Doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych urządzeń służących do ogrzewania są kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę za pomocą darmowej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje się je na ogół do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ogrzewanie solarne, a innaczej mówiąc podgrzewanie wody bardzo się opłaca. Wykorzystując kolektor w okresie jesienno-zimowym można w 70 procentach zaspokoić potrzeby, które związane są ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej.
Jaki kolektor słoneczny wybrać ?
W budownictwie jednorodzinnym stosowane są zwykle kolektory płaskie. Mogą to być dwa ich rodzaje : cieczowe, albo powietrzne. Do współpracy wraz z układami grzewczymi wykorzystuje się kolektory cieczowe. W kolektorach cieczowych czynnik roboczy, czyli woda przepływa do wymiennika woda- woda i tam przekazuje całe ciepło. Sprawność takiego wymiennika wynosi maksymalnie 80 procent.
Gdzie instalować solary ?
Oczywiście solary umieszcza się na południowej części dachu. Najczęściej cały system, który wykorzystuje energię słoneczną instalowany jest w istniejącym już domu. Solary montowane są wtedy na wspornikach ponad dachem, w odległości 15 cm od powierzchni dachu pochyłego. Montaż solarów na płaskim dachu wygląda podobnie. Niemniej jednak tam ustawia się je na specjalnych stojakach, pamiętając przy tym o właściwym kierunku i kącie, bowiem źle ustawione solary nie będą spełniały swojej funkcji.
Każdy metr kwadratowy kolektora waży jakieś 35 kg, dlatego też konstrukcja dachu musi mieć naprawdę dużą wytrzymałość. Należy także zapewnić swobodny dostęp do kolektorów, aby w razie czego można je było łatwo umyć, albo coś w nich naprawić. Jeżeli nie ma możliwości zainstalowania kolektorów na dachu, można je poustawiać na gruncie obok budynku, na specjalnej skarpie ziemnej, albo na stojakach.