Lip 2, 2019
954 Views

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Written by

Wydawać by się mogło, że ogromna ilość ofert czy też internetowych recenzji, bardzo ułatwi świeżo upieczonym rodzicom zdecydować, jaki materac dla dziecka wybrać. Jest jednak zupełnie inaczej, ponieważ wiele recenzji czy też poleceń jest ze sobą całkowicie sprzecznych. Na co zatem warto się zdecydować?

Rodzaj materaca

Zdecydowania najbardziej istotne dla wygody i bezpieczeństwa dziecka podczas snu, będzie to, jaki konkretny rodzaj materaca się wybierze. Bo przecież na rynku istnieje kilka ich odmian.
Zdecydowanie najpopularniejsze z nich to:

– materac bonelowy — popularny wśród dorosłych materac sprężynowy. Materac dość twardy, lecz tani. Mimo wszystko niepolecany dzieciom ze względu na twardość.

– materac piankowy — jakość tego typu materaca zależna jest tylko i wyłącznie od zastosowanej pianki. W przypadku tanich modeli poliuretanowych niepolecany. Lepsze wypełnienia uznawane są za jedną z najlepszych propozycji dla dzieci.

– materac lateksowy — prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie rodzaj materaca dla dzieci. Popularność zawdzięcza bardzo dobrym właściwością dopasowywania się do ciała, wysokiej elastyczności i przepuszczalnością powietrza. Wybierając go, trzeba pamiętać, że nie jest zbyt odporny na wilgoć, co powoduje ryzyko powstawania pleśni.

– materac z gryki, kokosa i pianki — kilka lat temu najczęściej wybierany materac dla dzieci. Zalety w postaci dobrej twardości i dopasowywania się do ciała zniwelowane zostały przez pojawiające się w materacu zanieczyszczenia, grzyby, a nawet robaki.

Kwestia wieku

Decyzja o tym, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy, jest bardzo ważną również ze względu na aktualny wiek dziecka. Przyjmuje się, że dziecko pomiędzy 3 a 9 rokiem życia powinno spać na małych -120 × 60 cm – średniotwardym, wysoko elastycznym materacu. Dzieci powyżej 9 roku życia mogą spać już na pełnowymiarowych wersjach materacy. Nadal jednak nie powinny to być materace typowo dla dorosłych, czyli np. w wersji sprężynowej. Przynajmniej do wieku nastoletniego poleca się w dalszym ciągu wersję lateksową lub ewentualnie piankową.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment