Cze 19, 2022
343 Views

Jakie środki ochrony roślin stosować na działce?

Written by

Często działka staje się naszym przysłowiowym oczkiem w głowie. Jesteśmy dumni z jej zagospodarowania, otoczenia i roślin, które udało się nam wyhodować. Jednak opieka nad roślinami nie jest to wcale łatwa czynność. Wymaga od nas ogromnego nakładu pracy, a także niemałych wydatków związanych, chociażby z zakupem środków, które zabezpieczą rośliny przed szkodnikami i chorobami.

Preparaty, które zapewnią bezpieczeństwo roślinom na działce

Najlepiej byłoby gdyby nie trzeba było stosować żadnych środków, niestety rośliny chorują, są atakowane przez chwasty i szkodniki. Dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się w środki ochrony roślin.
Wyróżniamy trzy grupy takich środków: herbicydy, insektycydy i fungicydy.
Preparaty z pierwszej grupy służą zwalczaniu chwastów. Użycie ich powoduje najczęściej całkowite zamieranie spryskanych roślin. Niestety nie działają wybiórczo i niszczą rośliny zarówno te niechciane, jak i te, które pragniemy zachować. Są również mało skuteczne w przypadku roślin o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym.
Insektycydy służą do zwalczania owadów. Są jednak szkodliwe również dla pożytecznych żyjątek. Z tego powodu preparaty z tej grupy należy stosować z wielką ostrożnością, najlepiej wieczorem, kiedy już motyle czy pszczoły nie przylatują na naszą działkę.
Fungicydy to środki, które zwalczają grzyby, bakterie i wirusy, które atakują rośliny na działce. Jak wszystkie chemiczne preparaty i te należy używać z należytą ostrożnością.

Naturalne preparaty na działce

Chemiczne środki ochrony roślin mogą czasem okazać się szkodliwe nie tylko dla roślin, ale także dla ludzi. Dlatego ich zastosowanie należy ograniczyć do minimum. Można także rozważyć możliwość użycia preparatów naturalnych. Mogą to być samodzielnie wykonane środki z ziół i chwastów lub gotowe biopreparaty ze sklepu.
Najbardziej popularną metodą jest podlewanie roślin specjalnie przygotowaną gnojówką. Płyn wykonany ze skrzypu zwalcza mączniaka a gnojówka z pokrzyw eliminuje mszyce.
Samodzielnie możemy także robić różnego rodzaju napary, wywary i wyciągi z konkretnych roślin. Zaletą tej metody jest szybkość przygotowania preparatu, który jest gotowy do użycia już po kilkudziesięciu minutach.
Kiedy nie mamy wystarczającej wiedzy albo nie chcemy sami produkować naturalnych środków możemy kupić gotowe. Dużą zaletą jest ich ogromna różnorodność i selektywność, nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt, poza tymi, które mają zwalczać.
Niezależnie jaką metodę eliminacji chorób i szkodników wybierzemy, pamiętajmy o bezpieczeństwie użytkowania wszystkich środków.

Więcej o środkach ochrony roślin znaleźć można na tej stronie.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment