Każdy z nas marzy o basenie z krystalicznie czystą wodą. Aby jednak taka była, trzeba o to zadbać. Uzdatnianie wody dotyczy zarówno basenów przydomowych, jak i publicznych. Wymaga to podjęcia określonych działań dotyczących np. regulacji pH czy zapobiegania powstawaniu glonów. Na czym więc polega uzdatnianie wody basenowej?
Uzdatnianie wody basenowej, czyli co?
Uzdatnianie wody basenowej to nic innego niż jej oczyszczanie. Dostępnych jest kilka metod, które warto wdrożyć, by mieć jak najdłużej krystalicznie czystą wodę. Wśród nich oczywistym sposobem oczyszczania jest filtracja mechaniczna, o którą dbają zamontowane pompy i filtry basenowe. Możliwe jest też uzdatnianie wody basenowej przy pomocy chemii basenowej, dotyczy to regulacji pH, dezynfekcji wody basenowej, zapobiegania powstawaniu glonów i flokulacji. Na czym polegają te metody?
Uzdatnianie wody w basenie – od czego zacząć?
Aby dobrze oczyścić wodę w basenie, konieczne jest wdrożenie kilku etapów oczyszczania. Warto zacząć od regulacji pH. Specjaliści zalecają, by robić to minimum raz w tygodniu. Dlaczego? Pływając w wodzie o odpowiednim pH, nie będziemy mieć podrażnionych oczu i skóry. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja, czyli usuwanie wszelkich drobnoustrojów. Najczęściej wykorzystuje się do tego chemię do basenu z chlorem w postaci proszku, granulatu lub płynu. Dostępne są też metody oparte na aktywnym tlenie lub innych substancjach.
Konieczne jest również usunięcie glonów, które osadzają się na ściankach i na dnie basenu. Aby się ich pozbyć, należy zastosować specjalistyczne preparaty glonobójcze, ponieważ sama dezynfekcja to za mało. Nie tylko zniszczą one glony, ale też będą zapobiegać powstawaniu kolejnych. Takie środki z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w basenach przydomowych, jak i publicznych.
Obowiązkowym elementem uzdatniania wody jest też flokulacja. W jakim celu się ją wykonuje? Aby pozbyć się tych najmniejszych zanieczyszczeń. Zastosowanie specjalnych preparatów zbija cząsteczki w większe formy, które zbierane są podczas filtracji.
Inne metody uzdatniania wody basenowej
Jedną z najpopularniejszych metod uzdatniania wody bez użycia chloru jest stosowanie lamp UV. Wykorzystują one promieniowanie ultrafioletowe i naświetlają wodę w basenie, pozbywając się bakterii i innych drobnoustrojów. Nie zmienia to jednak faktu, że cały proces uzdatniania wody trzeba będzie uzupełnić o oczyszczanie chlorowe, jednak tych substancji o nieprzyjemnym dla niektórych zapachu, będzie już zdecydowanie mniej i nie będą one tak wyczuwalne.
Regularne uzdatnianie wody jest niezbędne, by cieszyć się czystą i klarowną wodą jak najdłużej. Równie ważne co efekt wizualny basenu, jest nasze zdrowie. Kąpiąc się w krystalicznej wodzie pozbawionej drobnoustrojów, zmniejszamy ryzyko podrażnień czy ewentualnych infekcji.