Lut 1, 2018
939 Views

Na tapecie: biurka komputerowe. Jak wybrać te właściwe?

Written by

Biurko komputerowe, choć wydaje się meblem niepozornym, musi spełniać określone wymagania, aby należycie spełniało swoją funkcję. Pamiętaj, że nie chodzi wyłącznie o komfort użytkowania czy estetykę wyglądu. Najbardziej podczas kupna biurka liczy się Twoje zdrowie.

Czym kierować się przy wyborze biurka pod komputer?

1. Wymiary

Jakie są idealne wymiary biurka do pracy? Zasada głosi, że musi ono posiadać minimum 80 cm głębokości i 120 cm szerokości. Im większy blat biurka, tym lepiej, bo będziesz mieć więcej miejsca na np. artykuły biurowe. Aby blat biurka nie był za nisko lub za wysoko, powinien być ustawiony na wysokości około 72-75 cm.

2. Możliwość regulacji

To bardzo ważna cecha biurka, jeśli oprócz Ciebie mają z niego korzystać także inni domownicy. Dlatego warto postawić na mebel, w którym istnieje możliwość regulacji wysokości blatu. To znacznie poprawia komfort użytkowania w przypadku osób, które różnią się od siebie wzrostem (np. rodzice i ich dzieci albo rodzeństwo z większą różnicą wiekową).

3. Mobilność

Do wyboru masz biuro wolnostojące, które po prostu ustawiasz w danym miejscu i tam z niego korzystasz oraz biuro mobilne, czyli na kółkach. Ta druga opcja jest znakomita dla osób, które lubią pracować w różnych katach pomieszczenia (a może i w różnych pokojach!). Model z kółkami pasuje do mniejszych biurek, ponieważ łatwiej jest je wtedy przesuwać.

4. Półki i szafki

Biurka komputerowe cechujące się maksymalną wygodą mają szafki i szufladę po jednej stronie, a miejsce na tzw. skrzynkę komputerową albo inny sprzęt (np. drukarkę) – po drugiej. Ponadto na środku na dole znajduje się przestrzeń na nogi, a na górze – wysuwana półka na klawiaturę. Oczywiście jeśli wolisz umiejscowić klawiaturę na tej samej wysokości co monitor, nie ma żadnego problemu. Wówczas tę półkę możesz przeznaczyć na inne rzeczy, np. teczki czy notatniki. Wszystko zależy od Twojej inwencji!

Bo liczy się Twoje zdrowie

Jeżeli pracujesz na komputerze stacjonarnym, pomyśl o zainwestowaniu w biurko z tzw. nadstawką. Ten mały, ale jakże znaczący element sprawia, że monitor jest położony wyżej, a tym samym – Twoje oczy i kręgosłup nie męczą się za sprawą nieodpowiedniej wysokości. Prawidłowo ulokowana nadstawka sprawi, że Twój wzrok będzie umiejscowiony na linii górnej krawędzi monitora. Generalnie przyjmuje się, że optymalna odległość Twoich oczu od ekranu monitora powinna wynosić od 40 do 75 cm.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Finanse

Leave a Comment