Paź 5, 2017
526 Views

Paczka, czyli co konkretnie i jak wysyłamy

Written by

Masz problem z wysłaniem paczki, bo nie wiesz, jaką metodę wybrać, by nie obciążyć swojego budżetu? Spójrz na poniższe zestawienie metod wysyłkowych, cen i wymiarów paczek, a wszystko pójdzie równie gładko, jak jej zapakowanie.

Wymiar i waga paczki

Przed wysłaniem każdej paczki, pierwsze, co musisz zrobić, to dokładnie sprawdzić wymiary i wagę paczki. Może się tak zdarzyć, że popełnisz błąd przy określaniu wymiarów i wagi, a twój portfel schudnie o kilkadziesiąt złotych. Dlatego zwróć na to uwagę i sprawdź, jakie powinieneś dobrać wymiar i wagę.

Jeżeli chodzi o wymiar każdej wysyłanej paczki, to przede wszystkim musisz znać jej długość, szerokość i wysokość, aby dowiedzieć się ile za nią zapłacisz. Pamiętaj, że każdy wymiar podaje się w centymetrach, nie żadnych metrach czy milimetrach. Sprawdź także, co najlepiej wybrać, czy wysyłkę pocztą czy firmą kurierską (i to, jaką firmą), gdyż każda firma (popularne są DHL i UPS) specjalizująca się w wysyłce paczek rządzi się swoimi prawami. Każdy ma swoje ceny i wymiary za paczki, ale o tym później.

Pamiętaj również o tym, że każda firma ma własne opłaty dodatkowe za przekroczenie wymiaru, naliczanie VAT-u, itd. Każda waga wysyłanej paczki liczona jest inaczej. Wyróżnia się wagę rzeczywistą, czyli taką, która jest faktyczną wagą Twojej paczki, a także wagę wymiarową, czyli taką, która odnosi się do jej wymiarów. Mając dwie paczki o tej samej wadze, lecz innych wymiarach za jedną zapłacimy większą cenę ze względu na wagę wymiarową. Różne firmy kurierskie stosują różne przeliczniki wagi gabarytowej i tak, np. waga gabarytowa paczki o wymiarach 200 cm x 50 cm x 35 cm/4000 u DHL wyniesie 87,5 kg, a w UPS te same wymiary, ale waga 70 kg (przelicznik 200 x 50 x 35/5000).

Wysyłanie paczek

Weźmy się przykładowo za wysłanie paczki o wymiarach 200 x 40 x 45 cm (długość 200 cm, szerokość 40 cm, wysokość 45 cm) o wadze, powiedzmy 30 kg, czyli taka standardowa paczka o dużych rozmiarach. Spójrzmy jakby to wyglądało, gdybyśmy mieli tylko do wyboru dwie firmy kurierskie, DHL i UPS, dwie najbardziej popularne w Polsce.

I tak, wiadomo, iż firma DHL realizuje przesyłki o maksymalnej długości 200 cm, gdzie suma boków paczki nie może przekraczać 300 cm. Jak spojrzymy na wymiary naszej paczki, to zauważymy, że warunki powyższe zostały spełnione. Co dalej z naszą paczką się dzieje? Paczka w naszym przykładzie ma nieco inne wymiary niż standardowa o maksymalnej wadze 31,5 kg. Musimy zająć się w takim razie jej wagą gabarytową według przelicznika „długość x szerokość x wysokość/4000”. Nasza paczka waży 90 kg, do jej ceny należy doliczyć również tzw. opłatę paliwową w wysokości 16 % przy wysyłce w kraju i 8,75 % przy wysyłaniu zagranicę, a także 125 zł za niestandardowy element. Jeżeli naszą paczkę chcielibyśmy wysłać do znajomych w Londynie, to musielibyśmy ponieść koszt rzędu około 6600 zł. A jak to miałoby miejsce w przypadku UPS?

W przypadku UPS minimalna waga to 40 kg, nieco więcej niż u DHL (min. 31,5 kg), a więc i to spełniamy. Nasza paczka ma długość 200 cm o obwodzie 170 cm, co nam daje łącznie 370 cm, a więc przekroczyliśmy limit 330 cm. Zatem do wysyłki naszej paczki musimy dopłacić także 125 zł. Do tego wszystkiego doliczamy także opłatę paliwową w wysokości 6,5 %. Z kolei nieco mniej zapłacimy za naszą paczkę, jeśli wyślemy ją do znajomych w Londynie, bo to tylko koszt maksymalnie 2100 zł. Cena zagraniczna uzależniona jest od tego, kiedy chcemy, by ona do nich dotarła. W tej cenie mieszczą się już opłaty dodatkowe.

Zatem dobrze się zastanów nad wymiarami i wagą swojej paczki, by niepotrzebnie narażać się na wysokie koszty. Może jednak najlepszym rozwiązaniem okaże się wysyłka paczki pocztą polską, gdzie za naszą paczkę w kraju zapłacimy szacunkowo około 80 zł. Kto wie, wybór należy do ciebie?

Szukasz pudełko z nadrukiem? Zobacz ofertę Packhelp!

Article Tags:
·
Article Categories:
Rozrywka

Leave a Comment