Lip 6, 2017
800 Views

Podstawowe zasady remontowania domu

Written by

Zakładamy oczywiście, że remont domu to nie tylko wiosenne malowanie ścian, ale wybebeszanie go choćby ze starych tynków, terakoty, podłóg i okien. Bierzemy też pod uwagę to, że może tu chodzić zarówno o wiejski dom wolnostojący, jak i kamienicę. Mimo to w każdym wypadku najlepiej się opłaci remont kapitalny, gdyż jest to korzystna inwestycja na kolejne lata.

Remont można porównać do zakupu proszku do prania. Zakup kilkukilogramowej paczki – odpowiadającej remontowi kapitalnemu – zawsze będzie bardziej korzystny finansowo od częstszego kupowania małego pudełka tej samej marki, które można porównać do remontów cząstkowych.

Trzymajmy się pewnej kolejności

Nasz remont ma być przeprowadzony profesjonalnie, zatem trzymajmy się 5 najistotniejszych kroków:

– Pierwszy krok po podjęciu decyzji o kapitalnym remoncie naszego domu to ustalenie wizji projektowej, najlepiej z pomocą specjalistów. Pamiętajmy, że tu nie idzie tylko o design i rodzaj materiałów, ale niejednokrotnie również o wymianę wszelkich instalacji i mediów. Przy okazji w miarę dokładnie wypytujemy o ceny, również o cenę projektu ewentualnego wystroju wnętrza.

– Analizujemy dokładnie nasze możliwości finansowe, wystrzegając się patrzenia przez różowe okulary. Lepiej koszty oszacować nieco na wyrost niż potem być niemiło zaskoczonym.

– Skorzystajmy z profesjonalnego projektu wystroju wnętrza i usytuowania podstawowych urządzeń – to się zawsze opłaci.

Remont zaczynamy od sprawdzenia i ewentualnie ponownego ułożenia instalacji elektrycznej i wodno-ściekowej. Przy okazji miejmy na uwadze fakt, że rury żeliwne w ostatnich latach zostały wyparte przez bardzo trwałe rury z tworzywa sztucznego. Przy remoncie warto także zwrócić uwagę na nowe trendy, jeśli idzie o rodzaj oświetlenia. Podczas remontu zadbajmy o zastosowanie oświetlenia energooszczędnego. Wiedzmy też, że jeśli chodzi o okładziny ścian i podłóg łazienki to glazurę i terakotę coraz chętniej zastępuje się przez innymi materiałami, choćby sztucznym kamieniem lub drewnem.

– W wypadku wolnostojącego domu jednorodzinnego warto jest zastanowić się nad tym, czy remontu nie połączyć z dozbrojeniem podwórka i ewentualnie ogrodu.

– Do remontu swojego domu wykorzystajmy sprawdzone firmy lub specjalistów.

Na kosztach materiałów można zaoszczędzić

Tu sposobem jest jedynie zdrowy rozsądek. Paradoksalnie na kosztach pozwala nam zaoszczędzić poczucie smaku. Będąc w sklepie budowlanym tracimy czasem zdrowy rozsądek i zwracamy za bardzo uwagę na różne (czasem zbędne) urozmaicenia na przykład w bateriach łazienkowych. Wiedzmy, że rozbuchana forma nie musi świadczyć o dobrym guście.

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Dom

Leave a Comment