Rekuperacja to nowoczesny sposób na wentylację budynków. Dzięki zastosowanym technologiom i systemowi, pozwala na zachowanie świeżego powietrza, jak również utrzymanie zgromadzonej energii cieplnej wewnątrz przez cały rok. Proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz, pozwala natomiast na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków. Dzięki urządzeniu, czyli działaniu rekuperatora, następuje filtrowanie zużytego powietrza, w którym oprócz dużej ilości nagromadzonej CO2, znajdują się również inne niekorzystne dla zdrowia związki i odprowadzane jest na zewnątrz. Zużyte powietrze służy jednak do ogrzania czystego, które dostarczane jest z zewnątrz. Dzięki temu w budynkach przez cały rok można cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, bez utraty zgromadzonej energii cieplnej.
Koszt założenia rekuperacji
Urządzenie do rekuperacji to zarówno system wentylacji, instalacji doprowadzającej jak i koszt samego urządzenia. Aby określić całkowity koszt instalacji, niezbędny jest plan budynku wraz z uwzględnieniem jego architektonicznego wykonania. Instalacja w budynkach o podobnym metrażu, może kosztować inaczej, na co wpływ będą miały różne dodatkowe czynniki. Generalnie przyjmuje się, że cena rekuperacji w standardowych budynkach to koszt około 2400 zł, uwzględniająca zarówno urządzenie, instalację oraz system wentylacji.
Koszt utrzymania rekuperacji
Roczny koszt utrzymania rekuperacji związany jest z wykorzystaniem urządzenia. Rekuperator to urządzenie o określonym poborze energii. Przy zakładaniu instalacji do rekuperacji polecane są urządzenia, których roczne zużycie nie przekracza ustalonych norm, tzn. koszt zachowania energii cieplnej jest na poziomie podobnym lub niższym niż koszt energii elektrycznej. Należy przy tym pamiętać, że rekuperacja, to również czyste powietrze wewnątrz budynków, dostępne przez cały rok, którego nie zagwarantuje standardowy system wentylacji grawitacyjnej, co samo w sobie jest wartością dodaną dla urządzenia.
Niezbędnik użytkownika
Rekuperacja to istotny element nowoczesnego domu. Aby prawidłowo zdiagnozować zapotrzebowanie energetyczne oraz prognozować przyszłe oszczędności i wpływ na zdrowie, należy w pierwszej kolejności stopień adaptacji urządzenia dla domu. Kolejnym ważnym elementem jest dbałość o urządzenie. Jednym z elementów jest wymiana filtra w rekuperatorze. które według szacunku powinno się wymieniać co 3-4 miesiące. Możliwość kontroli powietrza wewnątrz – dzięki odpowiedniemu sterownikowi, który ułatwia zyskanie odpowiednich parametrów dla użytkownika, możliwe jest zachowanie odpowiedniego komfortu.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.wojwent.com/rekuperacja/poznan/