Dzieła sztuki traktowane są jako towar luksusowy. Wystarczy zapoznać się z cenami niektórych obrazów, rzeźb czy rysunków znanych artystów, które mogą przekraczać wielomilionowe ceny. Osoby pragnące sprzedać dzieło sztuki często decydują o oddaniu go do domu aukcyjnego, gdzie następnie po osiągnięciu pewnej ceny może zostać sprzedane.
Domy aukcyjne najczęściej zajmują się obrotem towarami wartościowymi, którymi są w głównej mierze dzieła sztuki. Transakcję odbywają się na zasadzie aukcji. Oznacza to, że zgromadzone osoby zainteresowane kupnem uczestniczą w swoistej walce o pożądany towar. Najczęstszą formą aukcji jest wyznaczenie pewniej ceny minimalnej, która następnie może zostać przebita wielokrotnie. Najwyższa zaproponowana cena, która nie została przebita przez innych kupujących, jest ceną sprzedaży przedmiotu objętego licytacją, która odbywa się na żywo.
Istnieje jeszcze rzadziej występująca odmiana aukcji, gdzie podawana jest najwyższa cena, która stopniowo maleje. Pierwsza osoba, która zgodzi się na zaproponowaną cenę, wygrywa aukcję. Trzecia i najmniej wykorzystywana forma aukcji polega na proponowaniu ceny przez kupujących w szczelnie zamkniętych kopertach. Kupujący z najwyższą podaną w ten sposób ceną wygrywa. Płaci jeden za pożądany towar drugą najwyższą kwotę. Domy aukcyjne są głównym punktem zakupu kolekcjonerów. Jednak są osoby, które uczestniczą w aukcji najciekawszych przedmiotów, które następnie mogą sprzedać z dużym zyskiem. Wymagana jest tutaj duża wiedza na temat licytowanych przedmiotów.
Istnieje ryzyko, że cena końcowa aukcję może okazać się za duża, co może spowodować nie tylko mały zarobek przy ponownej sprzedaży, ale także osiągnięcie strat. Często zdarza się, że aukcje są zacięte i cena minimalna zaproponowana na aukcji może zostać przebita kilkukrotnie. Jednak każda osiągnięta maksymalna kwota jest ceną ostateczną. W praktyce oznacza niemożność wycofania się ze sprzedaży przez właściciela przedmiotu w trakcie trwania aukcji lub po jej zakończeniu. Dlatego cena minimalna powinna już na starcie usatysfakcjonować osobę, która poświęciła swoją własność domowi aukcyjnemu. Nie każdy przedmiot może zostać poddany licytacji. Trzeba mieć potwierdzenie ich autentyczności lub dowodów na to, że rzeczywiście jest on unikalny i drogocenny, co dotyczy głównie dzieł sztuki.