Wrz 21, 2017
925 Views

Jak wybrać odpowiedniego Konsultanta Biznesowego dla Twojej firmy

Written by

Jeśli nie chcesz lub nie stać Cię na zatrudnianie dodatkowych pracowników, ale Twoja firma prowadzi zbyt wiele projektów, które wymagają natychmiastowej uwagi, konsultant biznesowy może być najlepszym rozwiązaniem. Wybór konsultanta różni się jednak znacznie od zatrudniania pracownika. Oto kilka pytań, które musisz sobie zadać i wskazówki, o których warto pamiętać przy wyborze właściwego konsultanta.

Od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wynająć firmę, czy indywidualnego doradcę, należy jak najbardziej konkretne dopasować jego umiejętności do Twoich potrzeb. W związku z tym, precyzyjnie określ swoje oczekiwania. Aby znaleźć najlepszą osobę na to stanowisko, przemyśl, jakie są wymagania dotyczące projektu i oczekiwane rezultaty. Zadaj sobie pytanie: “czego naprawdę potrzebuję?”. Czy potrzebujesz kogoś, kto może przygotować i dostarczyć prezentację kierownictwu wyższego szczebla? Czy potrzebujesz kogoś z doświadczeniem w danej branży? Okazuje się, że byli pracownicy lub ludzie, którzy pracowali w branży bywają świetnymi kandydatami na doradców. Kobiety, które urodziły dzieci, po urlopie macierzyńskim często wracają do pracy aby zająć się bardzo specyficznymi projektami doradczymi.

Przeprowadź wyczerpujące wywiady z kandydatami. Jeśli zatrudnisz firmę, to ona przeprowadzi wstępne rozmowy i wesprze Cię w wyborze odpowiedniej osoby na to stanowisko. Jeśli jesteś z potencjalnymi konsultantami sam na sam, to Ty musisz wykonać ten pierwszy krok, jak również wygospodarować nieco czasu na spotkania wewnętrzne z Twoim zespołem i innymi członkami projektu. Sprawdź referencje. Nie wystarczy o nie zapytać. Warto zadzwonić do poprzednich pracodawców lub wysłać do nich maila z prośbą o przekazanie informacji na temat pracy i zaangażowania Twojego przyszłego doradcy.

Postaraj się zrozumieć kulturę i dynamikę zespołu. Konsultant musi działać efektywnie w ramach Twojej organizacji. Jeśli jesteś firmą, w której normie jest noszenie dżinsów, a masz konsultanta chodzącego w drogich garniturach, postrzeganie go przez zespół (i vice versa) może utrudnić wykonywanie pracy. Twój konsultant może potrzebować trochę czasu, aby stać się kompatybilną częścią zespołu. Celem jest nawiązanie przyjaznego i przyjemnego stosunku pracy między zespołem a konsultantem.

Są to bezpieczne i uniwersalne wytyczne, niezależnie od tego, czy zatrudniasz konsultanta po raz pierwszy, czy wybierasz kogoś z instytucji, z którą regularnie nawiązujesz kontakt. Gdy zdobędziesz doświadczenie i zrozumiesz, czego oczekujesz i potrzebujesz w konsultingu, dodaj własne warunki do listy kontrolnej.

Szukając doświadczonych i kompetentnych doradców biznesowych, zwróć się o pomoc do firmy Am Biznes z Poznania. Am Biznes oferuje takie usługi, jak wsparcie w kwestiach formy prowadzenia działalności, w zagadnieniach finansowych, generowaniu pomysłów i rozwiązań i wielu innych. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl i zapoznaj się ze szczegółami oferty.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Finanse

Leave a Comment