Wrz 15, 2020
755 Views

Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowym sposobem

Written by

Złota biżuteria od zawsze jest bardzo popularna. Złote dodatki, gustownie dobrane, mogą być symbolem klasy i elegancji. Mimo że z dumą nosimy nowe ozdoby, z czasem i najpiękniejszy złoty łańcuszek brudzi się, traci kolor oraz blask. Czasem z tego powodu ląduje na dnie szuflady, a okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które jak zawsze są niezawodne. Dzięki nim złota biżuteria na nowo będzie pięknym dodatkiem na wiele okazji.

Wszystko, co potrzebne do czyszczenia, znajdziemy w domu

Zanim  przystąpimy do właściwego czyszczenia złotej ozdoby, należy pozbyć się warstwy kurzu, która na pewno zebrała się na biżuterii. Można w tym celu wykorzystać letnią wodę i mydło. Warto pamiętać, że łańcuszki oraz inne ozdoby powinno się myć w sposób delikatny, za pomocą miękkiej szczoteczki, szmatki flanelowej lub gąbki. Gdy będziemy obchodzić się ze złotem niedelikatnie, można je uszkodzić, a na powierzchni powstaną rysy.

Jeżeli nasze złoto jest mocno zabrudzone, już w trakcie wstępnego czyszczenia można dodać do wody odrobinę płynu do mycia naczyń. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wody sodowej, dzięki której efekt będzie jeszcze bardziej zauważalny. T zauważalny. Biżuterię należy zostawić w mieszance na kilka minut, a później rozpocząć delikatne oczyszczanie. Po jego wykonaniu, ozdoby wypłukujemy w ciepłej wodze i dokładnie wycieramy.

Innym sposobem na przywrócenie dawnego wyglądu złotym łańcuszkom jest zastosowanie mieszanki, na którą składa się: ciepła woda, mydło i 1-2 łyżeczki wapna w proszku. Składniki trzeba dokładnie wymieszać, po czym wlać do butelki, a następnie umieścić w niej biżuterię. Zakręconą butelką potrząsamy około minuty, po czym płuczemy ozdoby w ciepłej wodzie i osuszamy.

Soda oczyszczona, środek dobrze znany w kuchni, również przy czyszczeniu złotej biżuterii ma swoje zastosowanie, podobnie jak sok z cytryny i sól. Każdą z substancji powinniśmy dodać do ciepłej wody z mydłem. Sprawdzonym sposobem jest również zanurzenie łańcuszków w soku z cebuli, na około godzinę. Po tym czasie złoto należy dokładnie umyć, a następnie wytrzeć.

Co robić w przypadku mocniejszych zabrudzeń ?

W sytuacji, gdy efekt po zastosowaniu powyższych sposobów, nie był zadowalający, można skorzystać z nieco mocniejszych środków. Takim środkiem jest amoniak, który po zmieszaniu z mydłem i proszkiem do pieczenia, na pewno wyczyści nasz złoty łańcuszek. Do czyszczenia używamy zwilżonego płatka, na który umieszczamy nieco powstałej pasty, tak aby zaczęła się pienić, po czym należy pocierać nim ozdoby.

Biżuterię trzeba zostawić na pół godziny, po upływie tego czasu opłukać i wysuszyć. Można również sięgnąć po roztwór spirytusu bądź denaturatu, którym przecieramy biżuterię. Innym specyfikiem jest benzyna, w której należy zostawić złote ozdoby na około godzinę. Po wyjęciu należy dokładnie je opłukać i wytrzeć.

Warto pamiętać, że biżuteria, która zawiera kamienie szlachetne, nie powinna być zanurzana w wodzie. Najlepiej ją wtedy oddać do zakładu, gdzie pod okiem fachowców zostaną usunięte wszystkie zanieczyszczenia.

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Uroda i zdrowie

Leave a Comment