Lip 5, 2017
2733 Views

Lokata długoterminowa – kiedy warto?

Written by

Lokaty bankowe są coraz bardziej popularną formą oszczędzania oraz „chronienia” samego siebie przed nie do końca odpowiedzialnymi wydatkami. Obecnie ich wybór jest naprawdę spory i każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno takie pozwalające ulokować małą kwotę na dłuższy okres, jak i odwrotnie. Kiedy jednak warto zdecydować się na lokatę długoterminową?

Najlepsze sytuacje na lokatę długoterminową

Przede wszystkim należy dobrze przeanalizować różne oferty, tak aby wybrać mądrze i później nie żałować. A kiedy warto podjąć to działanie? Chociażby jeśli chcemy trochę zarobić. Gdy znaleźliśmy bardzo atrakcyjną ofertę i możemy sobie pozwolić na „rozstanie” na jakiś czas z naszymi środkami pieniężnymi – rok czy dwa – wówczas warto zainwestować w lokatę.

Podobnie jest, gdy mamy w planie większą inwestycję w nieco odleglejszej przyszłości, jak chociażby zakup samochodu, zrobienie remontu mieszkania bądź wyprawę wakacyjną. Odkładając odpowiednią kwotę na lokacie, możemy wzbogacić się o dodatkowe środki i tym samym uzupełnić budżet wymagany na spełnienie konkretnego zamiaru. Całość przedsięwzięcia nie będzie nas kosztowała wiele wysiłku, a otrzymany w zamian bonus może naprawdę uatrakcyjnić życie. Nam, ale nie tylko, przecież zazwyczaj znamy także z wyprzedzeniem terminy ślubów, czy wyprawy dzieci na studia. To również są sytuacje, przy których warto zastanowić się nad lokatą, dzięki czemu będziemy mogli wspomóc najbliższych, jednocześnie nie naruszając zbytnio domowego budżetu.

Dlaczego warto?

Lokata długoterminowa zazwyczaj ma bardziej atrakcyjne warunki niż ta na krótki okres. Tym samym zarobimy więcej. A im dłużej pieniądze leżą na jednej lokacie, tym większe korzyści osiągniemy. Innym plusem jest fakt, że nie mamy potrzeby co chwilę zastanawiać się nad kolejną ofertą lokaty, jak to ma miejsce w przypadku krótkich opcji. Istotne dla wielu będzie również to, że posiadając pieniądze na lokacie, nie będą one „kusiły”, aby je wydawać i wszelakie zakupowe impulsy zostaną automatycznie zastopowane i nasze plany z wykorzystaniem odłożonych środków nie legną w gruzach.

Kiedy się zdecydować?

Wybór różnorakich ofert jest naprawdę spory. Przed decyzją jednak warto dobrze się zastanowić, szczególnie jeśli ma to być długoterminowa inwestycja. Przy analizie propozycji z różnych banków warto chociażby wspomóc się porównywarką finansową, ale także wypytać znajomych, którzy korzystali już z lokat długoterminowych w niektórych placówkach. Jeżeli decydujemy się na własną analizę, dobrze jest przejrzeć strony internetowe i zapoznać się ze szczegółowymi warunkami posiadania lokaty w danym banku. Istotne jest także przeanalizowanie swoich finansów i rozplanowanie wydatków na okres posiadania lokaty, tak aby nie okazało się, że z powodu umieszczonych tam pieniędzy brakuje nam środków na inne – codzienne – wydatki.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Finanse

Leave a Comment