Wiertnice znalazły swoje zastosowanie w wielu gałęziach branży budowlanej, jak również w górnictwie. Są ponadto niezbędnym urządzeniem przy pracach geologicznych, a więc docenione zostały także przez naukowców. Tak szerokie zastosowanie spowodowało, że na rynku dostępnych jest kilka typów wiertnic, które można podzielić ze względu na budowę i zasadę działania.
Wiertnice i ich rodzaje
Wiertnice przeznaczone są do wykonywania otworów wiertniczych w betonie, skale lub gruncie. Mogą one mieć różną wielkość, zarówno małą, jak w przypadku np. budowy studni lub znacznie większą, jak przy wierceniu otworów w kamieniołomach. Otwory mogą mieć średnice od 65 mm do kilku metrów i długość, która dochodzi nawet do kilkuset metrów.
Wiertnice podzielić można ze względu na miejsce zastosowania: wiertnice powierzchniowe i dołowe. Inny podział stosuje się przy wielkości wykonywanych otworów – wyróżniamy wiertnice małośrednicowe i wielkośrednicowe. Wyposażone mogą być w napęd pneumatyczny, elektryczny lub hydrauliczny. Maszyny te mogą ponadto wykonywać otwory w różny sposób, dlatego dzielimy je na wiertnice obrotowe i udarowe.
Zasada działania przykładowej wiertnicy
W zależności od zastosowania i budowy wiertnicy, mogą one pracować na innej zasadzie. Za przykład posłuży nam wiertnica hydrauliczna. Wiertnica wyposażona jest w przesuwną obrotnicę z napędem hydraulicznym. Napędza on ruchem obrotowym przyrząd wiertniczy oraz współpracuje z podnośnikiem hydraulicznym przy podnoszeniu i opuszczaniu.
Rodzaj wiertnicy, jej wielkość i mechanizm powinno się dostosować do prac, jakie będą z jej wykorzystaniem wykonywane. W ofercie producentów i dystrybutorów wiertnic, jak np. staltechnika.pl dostępne są wiertnice poziome i pionowe, hydrauliczne i elektryczne, przeznaczone do budowy studni oraz wiertnice do HDS. Są to specjalistyczne urządzenia powszechnie stosowane w budownictwie i przy wykopaliskach geologicznych.