Gru 30, 2017
815 Views

Ochrona kotów i psów przed kleszczami

Written by

Kleszcze to pasożyty, które atakują psy i koty już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Od ich właścicieli wymaga to zapewnienie odpowiedniej ochrony, ponieważ ryzyko zakażenia groźnymi chorobami od kleszczowymi jest bardzo duże. Leczenie może okazać się długotrwałe i kosztowne, w wielu przypadkach nie zawsze jest jednak skuteczne.

Najczęściej występującymi chorobami u zwierząt wywołanymi kontaktem z kleszczami są borelioza, babeszjoza i erlichioza. Co trzeci kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych bakterii, a 5% tych pasożytów jest źródłem więcej niż jednego patogenu.

Kontrola po powrocie ze spaceru

Im dłużej kleszcz jest obecny w ciele psa lub kota, tym większe jest ryzyko zakażenia jedną z chorób. Nawykiem, który powinien wejść nam w krew, jest każdorazowy dokładny przegląd sierści naszego pupila po powrocie ze spaceru. Częściej powinno się przeprowadzać kontrolę w przypadku, kiedy pies czy kot na co dzień przebywa na świeżym powietrzu.

Kleszcze w sposób szczególny upodobały sobie okolice brzucha, ogona, pachwin i uszu zwierząt, tam można je zlokalizować najczęściej. Usuwamy je przy pomocy pęsety, chwytając tuż przy skórze i wykręcając tak, aby w ciele nie pozostałą główka kleszcza. Jeżeli pasożyt mocno wbił się pod skórę zwierzaka i nie jesteśmy w stanie samodzielnie go usunąć, należy natychmiast udać się do weterynarza.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych „zabiegów” usuwania kleszczy i wystąpienia choroby u psa lub kota, należy stosować specjalne preparaty przeciw kleszczom. W sklepie Maxandmrau.pl są dostępne w formie sprayu, kropli i płynu. Zawierają one w składzie specjalne składniki odstraszające nie tylko kleszcze, ale też pchły i komary. Powinno się je stosować przed każdym wyjściem z pupilem na spacer wiosną, latem i jesienią. Ponadto na rynku dostępne są obroże nasączone kleszczobójczą substancją, która działa podobnie jak specjalistyczne preparaty. Wszystkie substancje w nich zawarte są bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak również dla człowieka.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Uroda i zdrowie

Leave a Comment