Paź 8, 2018
752 Views

Zabawki edukacyjne – jak wybrać te odpowiednie?

Written by

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w jak najlepszy sposób. Dlatego rodzice coraz chętniej sięgają po zabawki kreatywne dla dziecka, tzn. takie, które nie tylko bawią, ale i uczą. Zabawki edukacyjne można znaleźć w wielu sklepach, dlatego czasami trudno jest podjąć decyzję, które będą odpowiednie. Podpowiadamy, jak wybrać te właściwe.

Zabawki, które rozwijają wyobraźnię

Ważne jest, aby zabawki rozwijały wyobraźnię dziecka. Zaniedbywanie rozwoju wyobraźni pociechy może przynieść pewne negatywne skutki w późniejszym funkcjonowaniu, np. lęk przed tym, co nieznane czy brak zrozumienia otoczenia. Takie zabawki powinny w pewnym stopniu wymagać od dziecka zastanowienia się nad ich rolą, funkcjonalnością i wyglądem oraz prowadzić do tego, aby dziecko chciało poznawać kolejne aspekty z nimi związane. Przykładem może być lalka z zestawem różnych ubrań i akcesoriów, które wymagają od dziecka pewnego działania i uczą je odpowiedzialności poprzez np. ubranie lalki odpowiednio do pogody.

Gry edukacyjne

Oprócz tradycyjnych zabawek, warto sięgnąć po różnego rodzaju gry edukacyjne. Najpopularniejszą i chyba najbardziej zrozumiałą dla dziecka już od najmłodszych lat jest gra typu memory. Ta gra przede wszystkim zapewnia dzieciom ćwiczenie pamięci i koncentracji. Poza tym, dziecko może poznać nieznane dotąd słowa i obiekty i rozwinąć zdolność logicznego myślenia. Do możliwie łatwych gier edukacyjnych zalicza się też puzzle, które uczą dziecko łączyć pewne elementy w całości i dostrzegać powiązania pomiędzy tymi elementami. Do gier edukacyjnych można też włączyć różnego rodzaju klocki. Najbardziej znane są te o kwadratowym kształcie, które na każdej z sześciu stron mają inny fragment obrazka. Takie klocki mogą pełnić funkcję puzzli, ale też doskonale dbają o zdolności manualne dziecka.

Zalety zabawek edukacyjnych

Podsumowując, warto pamiętać o dwóch głównych zaletach zabawek edukacyjnych. Mają one uczyć, ale też bawić. Naukę należy traktować z umiarem, odpowiednio do wieku dziecka. Nie można pozbawiać dziecka radości zabawy i kupować tylko takie przedmioty, które od najmłodszych lat wymagają od dziecka nauki. Zabawka edukacyjna ma być przyjemnością, a nie przymusem.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Rozrywka

Leave a Comment