Sezon wakacyjny w pełni – jeśli jeszcze nie zaplanowałeś letniego wypoczynku, warto się tym zająć! Dla miłośników aktywnego spędzania czasu polecamy kilkudniowy wypad w piękne polskie góry. Sprawdź, w których miastach warto się zatrzymać, by nacieszyć oczy malowniczymi krajobrazami i odpocząć od zgiełku miasta!
Specjaliści z sieci Sun&Snow, zrzeszającej apartamenty na wynajem krótkoterminowy, przygotowali listę 3 miast w polskich górach, które będą idealne wakacyjny wyjazd.
Ustroń – nocleg u podnóży Beskidu Śląskiego
To licząca około 16 tysięcy mieszkańców miasto leży na północnych stokach Beskidu Śląskiego. Jego nazwa pochodzi od miejsca ustronnego, leżącego na uboczu. W pełni oddaje to charakter Ustronia. Jest to bowiem miejscowość cicha, spokojna, położona pośród malowniczych wzniesień – idealne miejsce na wakacyjny wyjazd.
Ustroń stanowi dobrą bazę wypadową do pieszych wycieczek w góry. W pobliżu miasta znajdują się bowiem 3 wzniesienia – Równica, Czantoria i Orłowa. Przez miejscowość przebiegają także dobrze przygotowane trasy rowerowe.
Miasto posiada także status uzdrowiska. Znajdują się tu bowiem złoża solanki i borowiny, Mieszczące się w Ustroniu zakłady uzdrowiskowe specjalizują się w rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej i ruchowej.
Inne atrakcje Ustronia to:
- Leśny Park Niespodzianek (ogród zoologiczny, umożliwiający obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku);
- ośrodki narciarskie z wyciągami krzesełkowymi;
- Muzeum Ustrońskie (w którym zgromadzono eksponaty dotyczące hutnictwa, kuźnictwa i lecznictwa uzdrowiskowego).
Świeradów Zdrój – uzdrowiskowy klimat gór
Miasto leży w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Dzięki unikalnemu górskiemu klimatowi, źródłom wód mineralnych i złożom borowiny od XVII w. jest znane jako uzdrowisko (a nawet nazywane perłą uzdrowisk dolnośląskich).
Zimą w Świeradowie Zdroju działają 2 tory saneczkowe oraz 6 wyciągów narciarskich. W kresie letnim – poza dobrodziejstwami uzdrowiska – warto natomiast skorzystać z uroków tras spacerowych. Miasto to bowiem doskonały punkt wypadowy na Stóg Izerski oraz Sępią Górę, na której miała niegdyś znajdować się pogańska świątynia. W Świeradowie Zdroju zaczyna się również Główny Szlak Sudecki.
Inne atrakcje miasta to:
- Muzeum Szachów;
- Czarci Młyn (dawny młyn wodny, w którym obecnie funkcjonuje Muzeum Chleba).
Karpacz – apartamenty w cieniu Śnieżki
Miasto leży w Sudetach Zachodnich (a dokładnie w paśmie Karkonosze), w dolinie rzeki Łomnicy. Umiejscowione jest u stóp Śnieżki, stanowi więc idealną lokalizację dla miłośników górskich wypraw. Przez miasto przebiegają również liczne piesze szlaki turystyczne.
Karpacz w okresie zimowym jest chętnie odwiedzany przez narciarzy. Działa tu bowiem kilka ośrodków narciarskich oraz wyciągi. W mieście znajdują się także 2 skocznie narciarskie (tylko 1 z nich – Orlik – bywa użytkowana).
Inne atrakcje Karpacza to:
- Muzeum Zabawek;
- Muzeum Sportu i Turystyki;
- Zapora na Łomnicy;
- XVIII-wieczna Karczma Sądowa (obecnie zamieniona w dom wczasowy).