Lip 15, 2017
1644 Views

Jak skuteczny może być krem przeciw rozstępom?

Written by

Rozstępy to zmora wielu kobiet. Pojawiają się bardzo szybko i mogą skutecznie utrudniać życie. Choć nie niosą za sobą żadnych skutków zdrowotnych, to mogą się odbić na kondycji psychicznej. Zmniejszyć pewność siebie, a nawet wpędzić w kompleksy.

Rozstępy powstają wtedy, gdy skóra jest rozciągana zbyt szybko. W takiej sytuacji bardzo narażone są fibroblasty. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i włókien kolagenowych. One odpowiedzialne są za elastyczność skóry. Niestety rozstępy pojawiają się bardzo szybko. Jedynymi objawami jakie dają może być uczucie swędzenia, jednak zwykle jest to jeszcze zanim stają się widoczne, co sprawia, że wyjątkowo dużo osób je ignoruje. A szkoda, bo już na tym etapie można zacząć z nimi walkę. Warto wtedy zapatrzeć się w krem przeciw rozstępom.

Rozstępy pojawiają się zarówno u kobiet jak u mężczyzn. Zwykle pojawiają się gdy osoba gwałtownie przybrała na wadze lub szybko zbudowała dużą masę mięśniową. Mięsień lub tłuszcz rozciąga skórę na tyle gwałtownie, że elastyczne włókna kolagenowe nie są w stanie odpowiednio szybko się rozciągnąć i zaczynają pękać. Aby nie powstała rana, na ich miejscu pojawia się tkanka bliznowata. To właśnie ona daje efekt czerwonych, a później białawych, pasków. Bardzo często rozstępy pojawiają się też u dziewczynek, które w okresie dojrzewania zmagają się szybkim rozwojem oraz u kobiet w czasie ciąży (zwłaszcza w jej ostatnich miesiącach).

Krem przeciw rozstępom jako dobry początek

Rozstępy można usuwać za pomocą zabiegów chirurgicznych oraz lasera. Niestety operacje te nie są refundowane przez NFZ. Koszt laseroterapii to zwykle około 1000 złotych. Często zdarza się, że jeden zabieg nie wystarcza i trzeba go powtarzać. Wtedy pieniądze jakie trzeba wydać na pozbycie się nieestetycznych pasków są bardzo wysokie. Tymczasem, jak pokazują badania, istnieje około 80% szans, że pojawią się ponownie w przypadku kolejnej ciąży lub wzrostu wagi. Na szczęście bardzo dobrym rozwiązaniem może być dobrej jakości krem przeciw rozstępom. Produkty te zawierają całą paletę składników, które wspomagają gojenie się tkanki bliznowej. Oto tabela przedstawiająca podstawowe mikroelementy i ich funkcje:

Tabela mikroelementów i ich funkcja w organizmie

Mikroelement Funkcja
witamina A Niezbędny element dla właściwego funkcjonowania komórek skóry. Odżywia skórę.
witamina C Bierze udział w syntezie kolagenu.
żelazo Stanowi jeden z składników syntezy kolagenu
miedź Stanowi jeden z składników syntezy kolagenu
kwas foliowy Przyspiesza i wspomaga podział komórek, niezbędny w procesie gojenia.
witamina B1 Odżywia komórki skóry.
witamina B2 Odżywia komórki skóry.
witamina B12 Wspomaga i kontroluje syntezę w komórkach skóry.

Źródło: zdrowie.edu.pl

 

Aby ułatwić ich działanie i przyswajalność, maści mają jeszcze właściwości nawilżające, gdyż zdecydowana większość mikroelementów cechuje wysoka rozpuszczalność w wodzie. Dzięki temu przyswajalność witamin jest na wysokim poziomie. Produktów, które działają nie tylko nawilżająco ale też odżywczo, należy szukać tylko w aptekach – przykład: https://www.apteka-melissa.pl/producent/elancyl.html. O poradę watro także poprosić dermatologa.

Kiedy zacząć stosować krem przeciw rozstępom?

Każdy krem przeciw rozstępom należy zacząć stosować najszybciej jak to tylko możliwe. Najlepiej jeszcze w chwili, kiedy pojawiają się objawy pieczenia lub szczypania, lecz nie doszło jeszcze do pojawiania się tkanki bliznowatej. Na tym etapie możemy stymulować skórę do produkcji większej ilości elastyny i włókien kolagenowych. Dzięki temu można zniwelować widoczność pasków nawet o 50%.

Krem przeciw rozstępom powinny stosować kobiety od początku ciąży, gdyż właśnie w tym czasie skóra na brzuchu jest bardzo narażona na rozciąganie. Ponadto z tym okresie występują silne wahania hormonalne. Najwięcej szkód w tej materii powoduje kortyzol. Jest to hormon produkowany w nadnerczach. Spełnia on wiele funkcji: zatrzymuje w organizmie sól, pomaga w walce ze stresem, reguluje gospodarkę białkową oraz działa przeciwzapalnie. Niestety zakłóca też pracę fibroblastów, które odpowiedzialne są za produkcje elastyny i włókien kolagenowych. Dlatego nawet u młodych i zdrowych kobiet w czasie ciąży pojawia się ten problem. Zatem krem przeciw rozstępom powinien być stosowany od samego początku ciąży. Dzięki temu jest możliwość przygotowania skóry do rozciągania gdy płód będzie się rozwijał i rósł.

Innymi odbiorcami powinni być także wszyscy ludzie aktywni fizycznie i to bez względu na płeć. Rozrost mięśni też może mieć przykre konsekwencje, których można uniknąć. Walka z rozstępami jest ważna ze względów psychicznych. Gdy są one bardzo widoczne, często wpływają na pewność siebie kobiet i mogą prowadzić do problemów z samoakceptacją.

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Uroda i zdrowie

Leave a Comment